لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۵

هاآرتص: نتانیاهو برای گفتگو با اوباما آماده است


روزنامه اسرائیلی هاآرتص از آمادگی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای تبادل نظر با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در مورد تعهدات کاخ سفید به تقویت امنیت اسرائیل خبر می دهد.

به نوشته هاآرتص آقای نتانیاهو گفته که از فردای توافق هسته ای با ایران حاضر بوده تا در مورد تقویت ظرفیت های دفاعی و تهاجمی نیروهای مسلح اسرائیل با کاخ سفید به تفاهم برسد.

همین روزنامه در روز پنجشنبه از قول مقام های آمریکایی نوشته بود که نخست وزیر اسرائیل از سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل به عنوان آخرین اقدام خود در مخالفت با توافق جامع اتمی با ایران نام برده است و معقتد است که تا اینجای کار، این فصل از روابط بین الملل خاتمه یافته است.

هاآرتص در مقاله دیگری به دردسر جدید نخست وزیر اسرائیل اشاره می کند که این دردسر این بار از درون کابینه اسرائیل برخاسته است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اخیرا گفته بود که در تفاهم نهایی با فلسطینیان، شهرک های یهودی نشین می توانند تحت حاکمیت دولت آینده فلسطینی باشند، اما "نفتالی بنت" وزیر اقتصاد اسرائیل این گفته را "خطرناک و غیرعقلایی" خوانده بود.

مخالفت های نخست وزیر اسرائیل با توافق اتمی ایران و همچنین ادامه گفتگوهای صلح با فلسطینی ها موجب تیره شدن روابط آقای نتانیاهو با باراک اوباما شد.

نتانیاهو در سخنرانی اخیر خود در سازمان ملل متحد با تایید اختلافات با آقای اوباما، آنها را "اختلاف درون یک خانواده" توصیف کرد.

باراک اوباما نیز در مقابل تاکید کرد که آمریکا به تامین امنیت اسرائیل متعهد است.

XS
SM
MD
LG