لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۹

خریدهای تسلیحاتی جدید اسرائیل از آمریکا؛ رسانه‌های اسرائيلی می‌گویند هدف مقابله با ایران است


کی‌سی-۴۶ - آرشیو
کی‌سی-۴۶ - آرشیو

وزارت دفاع اسرائیل می‌گوید این کشور روز پنج‌شنبه توافق خرید ۱۲ هلی‌کوپتر مخصوص حمل و نقل‌ سنگین و دو هواپیمای سوخت‌رسان را با ایالات متحده امضا کرد.

این خبر را تایمز اسرائيل روز جمعه منتشر کرد. به گزارش این روزنامه، ارزش این معامله تسلیحاتی بیش از ۳ میلیارد دلار است.

نویسنده گزارش مدعی شده است این هواپیماها به همراه تعدادی جت جنگنده اف-۳۵ دیگر که اسرائیل در نظر دارد از ایالات متحده خریداری کند، به طور خاص برای مقابله با تهدیدات ایران از جمله برنامه هسته‌ای آن طراحی شده است.

طبق این گزارش، وزارت دفاع اسرائيل گفته است علاوه بر خرید جت‌های جنگنده، بالگردهای ترابری و هواپیماهای سوخت‌رسان، توافق مذکور شامل «مهمات هوایی پیشرفته، سامانه های پدافند هوایی، سکوهای جدید دریایی و زمینی، و سامانه های سایبری و دیجیتالی» نیز می‌شود.

۱۲ هلی‌کوپتر ترابری جدید جایگزین ناوگان قدیمی هلی‌کوپترهای سیکورسکی سی‌اچ-۵۳ سی استالیون اسرائیل خواهد شد. به گفته این وزارتخانه، اولین هلیکوپترهای ترابری قرار است در سال ۲۰۲۶ وارد اسرائیل شوند.

تایمز اسرائيل می‌نویسد که علاوه بر این، اسرائيل قراردادی را برای خرید دو هواپیمای سوخت‌رسان بوئینگ کی‌سی-۴۶ امضا کرده است. این روزنامه مدعی شده است که این هواپیماها برای حملات علیه اهدافی در ایران و سوخت رسانی به جت‌ها، مورد نیاز است.

بر اساس این گزارش، اسرائيل قبلا با خرید دو فروند از این هواپیماهای سوخت‌رسان به توافق رسیده که قرار است در سال ۲۰۲۵ تحویل این کشور داده شوند. اسرائیل درخواست کرده است تاریخ تحویل یک سال جلوتر باشد که به نوشته تایمز اسرائيل، ایالات متحده را ملزم می‌کند تا نوبت خود را در صف دریافت این هواپیما واگذار کند اما واشنگتن تاکنون این درخواست اسرائيل را رد کرده است.

این گزارش به نقل از وزارت دفاع اسرائیل می‌گوید که معامله هلیکوپتر تقریبا ۲ میلیارد دلار و هواپیماهای سوخت‌رسان‌ها ۱.۱ میلیارد دلار دیگر هزینه خواهند داشت که این پول از بودجه ۳.۸ میلیارد دلاری که اسرائیل از واشنگتن به عنوان بخشی از یادداشت تفاهم ۱۰ ساله بین دو کشور دریافت می‌کند، تأمین می‌شود.

پیشتر در روز چهارشنبه روزنامه اسرائيلی هاآرتص در گزارشی نوشته بود که ارتش اسرائیل «چند سناریو احتمالی» را برای حمله به اهدافی در ایران به رهبران سیاسی اسرائيل ارائه کرده است.

با این حال در این گزارش گفته شده که ارتش اسرائيل تاکید کرده است تعیین نتیجه چنین حملاتی یا ارزیابی این که چگونه چنین حملاتی بر برنامه هسته‌ای تهران تأثیر خواهد گذاشت، دشوار است.

XS
SM
MD
LG