لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

کاخ سفید «موفقیت باورنکردنی» و برتری نظامی اسرائیل در برابر حملات جمهوری اسلامی را ستود


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید (آرشیو)
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید (آرشیو)

همزمان با تلاش‌های دولت بایدن برای جلوگیری از گسترش جنگ در خاورمیانه، جان کربی، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در امور ارتباطات، روز یکشنبه بر موفقیت اسرائیل در انهدام موشک‌ها و پهپادهای ایرانی تاکید کرد.

به گفته آقای کربی، «موفقیت باورنکردنی» اسرائیل، برتری نظامی آن کشور را نشان می‌دهد و حمایت دوستان منطقه‌ای و بین‌المللی اسرائیل موفقیت دیپلماتیک آن را ثابت می‌کند.

جان کربی افزود انهدام چند صد فروند پهپاد و موشک جمهوری اسلامی طی تنها چند ساعت نشان میدهد که قدرت نظامی حکومت ایران آنگونه که مقامات این حکومت مدعی هستند، زیاد نیست.

کربی در اظهاراتی جداگانه در روز یکشنبه گفت ایالات متحده در حالی که به اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حمله عصر دیروز حکومت ایران کمک کرد، به دنبال «جنگ گسترده‌تر در منطقه» نیست.

کربی گفت: «ما به دنبال تشدید تنش نیستیم» اما افزود که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس شب گذشته خود به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که ایالات متحده به حمایت از حق اسرائیل برای دفاع از خود ادامه خواهد داد.

  • واکنش بایدن

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به حملات جمهوری اسلامی به اسرائیل، با انتشار بیانیه‌ای بر تعهد «آهنین» ایالات متحده به امنیت اسرائیل تاکید کرد.

او در ابتدای بیانیه خود، حملات «بی‌سابقه» حکومت ایران و نیروهای نیابتی‌اش در یمن، سوریه، و عراق به «تاسیسات نظامی در اسرائیل» را «به شدیدترین لحن ممکن» محکوم کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت به دستور او و به منظور پشتیبانی از دفاع اسرائیل، ارتش ایالات متحده طی هفته گذشته هواپیماها و ناوشکن‌های پدافند موشکی بالستیک را به منطقه منتقل کرده و به لطف این کار و مهارت فوق‌العاده سربازان آمریکایی، کشورش به اسرائیل کمک کرد تا «تقریبا همه پهپادها و موشک‌های» شلیک‌شده را سرنگون کند.

جو بایدن در ادامه بیانیه‌اش گفت در تماسی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بر تعهد «آهنین» آمریکا به دفاع از امنیت اسرائیل تاکید کرده و به او گفته که اسرائیل قابلیت چشمگیری برای دفاع از خود و حتی شکست این حملات «بی‌سابقه» به نمایش گذاشته است.

رئیس جمهوری ایالات متحده گفته است که روز یکشنبه رهبران گروه هفت را به منظور هماهنگی برای دادن یک پاسخ «دیپلماتیک» متحد به حمله آشکار حکومت ایران گرد هم خواهد آورد.

به گفته او، اعضای دولت با همتایان خود در منطقه خاورمیانه در ارتباط خواهند بود و در حالی که روز شنبه حمله‌ای به نیروها و تاسیسات آمریکا در منطقه انجام نشده، ایالات متحده هوشیارانه در برابر تهدیدها می‌ایستد و در دفاع از شهروندان آمریکایی بی‌درنگ تمامی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

پس از حملات مستقیم جمهوری اسلامی به اسرائیل، قانونگذاران مجالس دوگانه ایالات متحده آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه حمایت قاطع خود از اسرائیل را اعلام کردند و بر لزوم پاسخگو کردن حکومت ایران تاکید کردند.

این حملات با محکومیت شدید سران و مقامات کشورهای غربی، منطقه‌ای، و آمریکای لاتین نیز مواجه شد.

نخست وزیر اسرائیل بامداد یکشنبه پس از آغاز حملات تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی در بیانیه‌ای نوشت: «اسرائیل با هرگونه تهدید از سوی جمهوری اسلامی با قاطعیت برخورد خواهد کرد.»

بنیامین نتانیاهو با اشاره به تهدیدهای مقامات جمهوری اسلامی «در چند سال اخیر و به خصوص در هفته‌های گذشته» افزود: «ما خود را برای مقابله با حملات ایران آماده کرده‌ایم. سیستم‌های دفاعی ما به خوبی مستقر شده‌اند و برای هر نوع وضعیت، چه دفاعی و چه تهاجمی، آمادگی کامل داریم.»

او با قدردانی از حمایت‌های ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و سایر کشورها تأکید کرد: «اسرائیل در برابر هرگونه تهدید، با قاطعیت دفاع خواهد کرد و به هر کسی که بخواهد به ما آسیب برساند، پاسخ متقابل خواهیم داد. من به استحکام و قدرت دولت، ارتش و مردم اسرائیل ایمان دارم.»

نخست وزیر اسرائیل در پایان خطاب به شهروندان اسرائیل گفت: «من از شما می‌خواهم که به دستورالعمل‌های فرماندهی جبهه داخلی پایبند باشید. ما با یاری خداوند، متحد و مستحکم در برابر دشمنان خواهیم ایستاد و بر آن‌ها غلبه خواهیم کرد.»

ارتش اسرائیل در واپسین ساعات روز شنبه ۲۵ فروردین اعلام کرد جمهوری اسلامی با شلیک ده‌ها پهپاد به اسرائیل حمله کرده است.

وزارت دفاع اسرائیل حمله پهپادی جمهوری اسلامی را تایید و اعلام کرد که ایران پهپادها را از داخل خاک خود به سمت اسرائیل پرتاب کرده است.

نیروهای دفاعی اسرائیل همچنین تاکید کرد که آرایه دفاع هوایی ارتش اسرائیل به همراه جت‌های جنگنده نیروی هوایی و کشتیهای نیروی دریایی در حالت آماده‌باش هستند و تمام اهداف را زیر نظر دارند.

XS
SM
MD
LG