لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

ارتش اسرائیل به شبه‌نظامیان حماس در داخل تونل‌های غزه حمله کرد


نیروهای اسرائیلی در مجاور غزه
نیروهای اسرائیلی در مجاور غزه

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت که نیروهای این کشور به شبه‌نظامیان حماس در داخل شبکه تونل‌های گسترده زیرزمینی غزه حمله کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این ادعا در شرایطی مطرح می‌شود که او پیش‌تر درخواست‌ها برای توقف جنگ به منظور کاهش بحران انسانی را رد کرده بود.

پس از حملات مرگبار و غافلگیرکننده سه هفته پیش شبه‌نظامیان حماس به جنوب اسرائیل، تخریب این تونل‌ها یکی از اهداف اصلی ارتش اسرائیل است که به همین منظور عملیات زمینی خود را به داخل غزه گسترش داده است.

به گفته ارتش اسرائیل، نیروهای دفاعی اسرائیل دوشنبه ۸ آبان تقریباً ۳۰۰ هدف از جمله موشک‌های ضدتانک، ایستگاه‌های پرتاب موشک، و همچنین مجتمع‌های نظامی در داخل تونل‌های زیرزمینی متعلق به شبه‌نظامیان حماس را هدف قرار دادند. آمریکا، ژاپن و اتحادیه اروپا از جمله کشورهایی هستند که گروه حماس را به عنوان سازمان تروریستی شناخته‌اند.

در بیانیه ارتش اسرائیل گفته می‌شود که شبه نظامیان با موشک‌های ضد تانک و تیراندازی مستقیم به این حملات پاسخ دادند. در ادامه گفته می‌شود: «سربازان، تروریست‌ها را کشتند و نیروهای هوایی را به حملات بی‌درنگ به اهداف و زیرساخت‌های تروریستی هدایت کردند»

هوپیمای اسرائیلی بر فراز غزه
هوپیمای اسرائیلی بر فراز غزه

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاهدان سه‌شنبه ۹ آبان گفتند که نیروهای اسرائیلی همچنین غزه را در حملات هوایی، دریایی، و زمینی شبانه بمباران کردند و مناطق شمال غربی غزه که نیروهای اسرائیلی در حال عملیات زمینی بودند، هدف قرار دادند.

برخی شاهدان دیگر گفتند که نیروهای اسرائیلی دوشنبه جاده اصلی شمال به جنوب غزه را هدف قرار دادند و از دو جهت به شهر غزه حمله کردند. اسرائیل همچنین اعلام کرد که نیروهای این کشور یک سرباز اسرائیلی را از اسارت حماس آزاد کردند.

این گروه اسلام‌گرای تحت حمایت جمهوری اسلامی تا کنون چهار غیرنظامی از ۲۴۰ گروگانی را که اسرائیل می‌گوید در حملات ۷ اکتبر (۱۵ مهر) توسط حماس به گروگان گرفته شدند، آزاد کرده است. بسیاری از گروگان‌ها در تونل‌های زیرزمینی غزه نگهداری می‌شوند. شبه‌نظامیان حماس در حملات خود ۱۴۰۰ نفر، که بیشتر آنها غیرنظامی بودند را کشتند.

در همین حال مقامات بهداشتی غزه که تحت کنترل گروه حماس است می‌گویند که از ۷ اکتبر ۸۳۰۶ نفر از جمله ۳۴۵۷ کودک در حملات اسرائیل کشته شده‌اند. مقامات سازمان ملل می‌گویند بیش از ۱/۴ میلیون نفر از جمعیت غیرنظامی غزه که حدود ۲/۳ میلیون نفر است، بی‌خانمان شدند. خبرگزاری رویترز نتوانسته است به طور مستقل تعداد تلفات در غزه را تأیید کند.

نیروهای اسرائیلی در غزه
نیروهای اسرائیلی در غزه

گردان‌های القسام، شاخه نظامی گروه حماس، ادعا کرد که شبه‌نظامیان این گروه سه‌شنبه با نیروهای اسرائیلی که به جنوب غزه حمله کردند، درگیر شدند. این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی با اشاره به «موشک‌های ضد تانک تولید داخل»، ادعا کرد که چهار خودروی اسرائیلی با «موشک‌های آل یاسین ۱۰۵ » هدف قرار گرفتند.

رویترز نمی‌تواند گزارش‌های مربوط به این درگیری‌ها را تایید کند‌، ارتش اسرائیل نیز هیچ اظهارنظری در این رابطه نداشته است.

افزایش تلفات باعث شده است تا تعدادی از کشورها و سازمان ملل درخواست‌هایی به منظور توقف نبرد برای ارائه تا کمک‌های بشردوستانه بیشتر به غزه ارائه دهند.

بنیامین نتانیاهو دوشنبه گفت که اسرائیل با «آتش‌بس» موافقت نخواهد کرد و به برنامه‌های خود برای «نابودی حماس» ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG