لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

متیو میلر: آمریکا با فشار بر اسرائیل، اینترنت غزه را برقرار کرد


متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه اعلام کرد که دولت بایدن در تلاش بوده است تا اینترنت و خدمات اولیه مانند آب سالم در نوار غزه برقرار شود، کمک‌های بشردوستانه بیشتری وارد شود، و گذرگاه رفح برای خروج مردم نیز باز شود.

میلر از برقراری اینترنت در نوار غزه ابراز رضایت کرد و گفت که مقامات آمریکایی روزهای شنبه و یکشنبه دولت اسرائیل را تحت فشار قرار دادند تا با این مسئله موافقت کند.

برقراری اینترنت برای توزیع کمک‌های بشردوستانه، ارسال پیام از طریق واسطه‌ها برای بازگشایی گذرگاه رفح، و تماس با شهروندان خارجی حیاتی محسوب می‌شود.

کمبود مواد غذایی، آب، و دارو و مشکلات مربوط به توزیع، از جمله امکان تماس، باعث هرج و مرج گسترده و یورش مردم به انبارهای سازمان ملل شده است. تام وایت، مدیر طرح سازمان ملل برای کمک رسانی به پناهجویان فلسطینی، شرایط را در حدی وخیم توصیف کرده و معتقد است که فقط یک آتش بس می‌تواند فرجه لازم را ایجاد کند.

اسرائيل و آمریکا هر دو مخالف آتش‌بس هستند. دیوید سَترفیلد، نماینده ویژه آمریکا، همچنان در تلاش است تا اسرائیل را قانع کند که بیش از تعداد کنونی کامیون وارد شود.

پیش از جنگ، چند صد کامیون در روز اقلام لازم را به کل نوار غزه می‌رساندند. به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، تا کنون ۱۵۰ کامیون از گذرگاه رفح وارد نوار غزه شده‌اند.

بیمارستان‌ها نیز به شدت نیاز به سوخت برای دستگاه‌های پزشکی دارند تا بیماران را زنده نگه دارند. هنوز در مورد ارسال این کالا توافقی صورت نگرفته است، اما سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که پیشرفت حاصل شده است.

نماینده ویژه آمریکا با قطر و مصر نیز سرگرم گفتگو برای آزادی بیش از ۲۰۰ گروگان در اسارت حماس است. خبرگزاری رویترز گزارش داده است که حماس آتش بس را برای آزاد شدن گروگان‌های غیرنظامی شرط قرار داده است.

حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در نشست فوق‌العاده هفته پیش مجمع عمومی سازمان ملل گفته بود که حماس ۶ هزار فلسطینی در زندان‌های اسرائیل را در برابر آزادی گروگان‌ها می‌خواهد.

خروج آن‌هایی هم که می‌خواهند از نوار غزه خارج شوند، به خصوص آمریکایی‌ها و اتباع دیگر کشورها، در گرو موافقت حماس است. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری دوشنبه گفت که حماس چندین شرط مطرح کرده است و طرفین سرگرم بررسی آن‌ها هستند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG