لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

هرتزوگ در باکو؛ روسای جمهوری آذربایجان و اسرائیل درباره تهدید جمهوری اسلامی در منطقه گفتگو کردند


 اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل و الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان
اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل و الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان

اسحاق هرتزوگ، رئیس جمهوری اسرائیل و الهام علی‌اف، همتای آذربایجانی او، روز سه‌شنبه، ۹ خرداد در باکو دیدار کردند.

اسحاق هرتزوگ پس از دیدار با علی‌اف گفت: «ما به ساختار امنیتی منطقه مورد تهدید جمهوری اسلامی نگاه می‌کنیم، موضوعی که عمیقاً در مورد آن صحبت کردیم و انتظار داریم همکاری بین ما در بسیاری از زمینه ها توسعه یابد.»

به گزارش جروزالم‌پست، این سفر در میانه نگرانی‌ها از تلاش‌های احتمالی ایران برای ایجاد اخلال در آن تحت تدابیر امنیتی شدید برگزار شد.

نیروهای آذربایجان و شین‌بت (سازمان امنیتی اسرائیل) با همکاری یکدیگر، شرایط این سفر را فراهم کردند. هزاران سرباز و پلیس، وظیفه گشت‌زنی در پایتخت را بر عهده داشتند و مناطقی از باکو تعطیل بود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، سال گذشته، اسرائیل را متهم کرد که «حضور خود را در چندین منطقه آذربایجان تثبیت کرده است»، ایران بلافاصله پس از آن، یک رزمایش نظامی در امتداد مرزش با جمهوری آذربایجان برگزار کرد.

در میانه صف‌کشی نظامی جمهوری آذربایجان در مرز با ارمنستان و اختلافات سیاسی با جمهوری اسلامی، این کشور به عنوان اولین کشور مسلمان شیعه، سفارت خود را در اسرائیل رسما افتتاح کرد.

جمهوری آذربایجان، ژانویه سال گذشته و به دنبال حمله یک فرد مسلح به سفارتخانه‌اش در تهران، آن را تعطیل کرد. باکو مدعی است سرویس اطلاعاتی جمهوری اسلامی پشت این حمله بوده است. اما تهران این موضوع را رد می کند.

مرز ایران با آذربایجان حدود ۱۰۰ مایل از پایتخت باکو فاصله دارد.

XS
SM
MD
LG