لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

اسرائیل نزدیک‌ترین سفارت خود به ایران را در «عشق‌آباد» افتتاح می‌کند


سفارت اسرائیل در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان
سفارت اسرائیل در عشق‌آباد، پایتخت ترکمنستان

بنابر گزارش رسانه‌های اسرائیل، الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل که در باکو به سر می‌برد، چهارشنبه شب به ترکمنستان پرواز خواهد کرد سفارت‌خانه این کشور در «عشق‌آباد» را افتتاح کند.

کوهن اولین وزیر اسرائیلی خواهد بود که در نزدیک به سه دهه اخیر از این کشور آسیای مرکزی بازدید می‌کند.

شیمون پرز، وزیر امور خارجه وقت، در سال ۱۹۹۴، سه سال پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، از این کشور نفت خیز بازدید کرد.

این مقام ارشد اسرائیلی سفارت این کشور را در عشق آباد پایتخت ترکمنستان، که در فاصله ۱۵ مایلی از مرز شمال شرقی ایران قرار دارد افتتاح خواهد کرد. این دفتر نزدیک‌ترین سفارت اسرائیل به ایران خواهد بود که نظام حاکم بر آن به گفته مقامات اسرائیلی «دشمن اصلی» اسرائیل است.

مرز ترکمنستان با ایران ۷۱۳ مایل (۱۱۴۸ کیلومتر) امتداد دارد، موضوعی که از نگاه برخی رسانه‌های اسرائیلی به اسرائیل «برای متوقف کردن برنامه هسته‌ای تهران» کمک خواهد کرد.

اسرائیل یک دهه است که در عشق آباد سفیر دارد، اما او در هتل‌ها و یک دفتر موقت کار کرده است.

به گزارش رسانه‌ها، کوهن روز پنجشنبه با سردار بردی محمداف رئیس جمهور ترکمنستان و رشید مرداف وزیر امور خارجه ترکمنستان و همچنین وزیر کشاورزی و جامعه یهودیان دیدار خواهد کرد.

وزیر امور خارجه اسرائیل پیش از سفر به ترکمنستان، در آذربایجان با مقامات ارشد این کشور نیز ملاقات‌هایی انجام داد. مقامات اسرائیل از آذربایجان به عنوان یکی دیگر از «متحدان کلیدی» خود در مرز شمالی ایران یاد می‌کنند.

مهم‌ترین سهم آذربایجان در امنیت ملی اسرائیل، نفت است. بایراموف گفت که باکو ۳۰ درصد نفت اسرائیل را تامین می‌کند.

افتتاح سفارتخانه‌های اسرائیل و آذربایجان در پایتخت‌های دو کشور در هفته‌ها و ماه‌های اخیر موضوعی بود که واکنش جمهوری اسلامی ایران را در پی‌داشت.

XS
SM
MD
LG