لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

شرکت هواپیمایی «ال‌عال» اسرائیل پروازهای خود به آفریقای جنوبی را تعلیق می‌کند


شرکت هواپیمایی «ال‌عال» اسرائیل
شرکت هواپیمایی «ال‌عال» اسرائیل

شرکت هواپیمایی ملی اسرائیل «ال‌عال» جمعه ششم بهمن، اعلام کرد که پروازهای خود به شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی را از ماه مارس (اسفند) به حال تعلیق درمی‌آورد.

به گفته این شرکت هواپیمایی، پس از طرح اتهام نسل‌کشی از سوی آفریقای جنوبی علیه اسرائیل در دیوان بین‌المللی دادگستری، علاقه مسافران اسرائیلی برای سفر به این کشور کاهش یافته است. ال‌عال هم‌اکنون هفته‌ای دو بار از اسرائیل به ژوهانسبورگ پرواز می‌کند.

به گفته سخنگوی ال‌عال، اسرائیلی‌ها تمایلی برای سفر به آفریقای جنوبی ندارند، پروازهای خود را لغو می‌کنند، و هواپیماها خالی است. این شرکت هواپیمایی با اشاره به شرایط کنونی، و وضعیت امنیتی، می‌گوید که مسافران اسرائیلی مقصدهای دیگری را جایگزین ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی کردند.

شرکت هواپیمایی ال‌عال می‌گوید که با تعلیق پروازهای خود به آفریقای جنوبی، هواپیماهای خود را به مسیرهای جدیدی در آمریکای شمالی، یا شهرهایی مانند بانکوک و توکیو اعزام می‌کند.

دیوان بین‌المللی دادگستری سازمان ملل متحد، روز جمعه، حکم خود در مورد درخواست آفریقای جنوبی برای اقدامات اضطراری علیه اسرائیل، از جمله توقف عملیات نظامی این‌ کشور در غزه که بر اساس آن با اتهامات نسل کشی دولتی مواجه شده است، اعلام کرد.

این دیوان در رأی خود تصریح رکرد که در مورد حقانیت اتهام اصلی آفریقای جنوبی مبنی بر ارتکاب نسل‌کشی توسط اسرائیل در غزه تصمیم‌گیری نمی‌کند.

در عین حال در حکم خود از اسرائیل خواست تا اقدامات بیشتری برای کمک به غیرنظامیان در غزه انجام دهد، ولی حکمی مبنی بر برقراری آتش‌بس که آفریقای جنوبی در شکایت خود درخواست کرده بود، صادر نکرد.

پس از حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل که منجر به کشته شدن ۱۲۰۰ اسرائیلی، و ربوده شدن بیش از ۲۴۰ نفر دیگر شد، اسرائیل، نوار غزه را که در کنترل این گروه فلسطینی است، هدف قرار داده است. به گفته مقامات بهداشتی غزه، در حملات اسرائیل تاکنون بیش از ۲۵ هزار فلسطینی نفر کشته شده‌اند.

اسرائیل ضمن رد ادعاهای آفریقای جنوبی، از دیوان دادگستری بین‌المللی خواسته بود تا بررسی این اتهامات را متوقف کند.

پیشتر وزارت خارجه ایالات متحده در پی شکایت افریقای جنوبی در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر نقش مهم دیوان بین‌المللی دادگستری برای حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشات گفت: «این ادعاها که اسرائیل مرتکب نسل‌کشی شده بی اساس است. در حقیقت، آنهایی مرتکب نسل‌کشی شده‌اند که با حملات به اسرائیلی‌ها علناً برای نابودی اسرائیل و کشتار جمعی یهودیان فراخوان می‌دهند.»

این بیانیه موقعیت اسرائیل در دفاع از خود را چالش‌برانگیز توصیف می‌کند و آن را صحنه نبرد شهری خوانده که «حماس در آن عمداً از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»

منبع : رویترز

XS
SM
MD
LG