لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

نماینده دبیر کل سازمان ملل برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد خشونت جنسی نیروهای حماس به اسرائیل می‌رود


پرامیلا پتن، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور خشونت جنسی در جنگ. آرشیو
پرامیلا پتن، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور خشونت جنسی در جنگ. آرشیو

پرامیلا پتن، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور خشونت جنسی در جنگ، به دعوت دولت اسرائیل، روز دوشنبه نهم بهمن، به منظور «جمع‌آوری اطلاعات در مورد خشونت جنسی» که به تاکید مقام های این کشور، از سوی شبه نظامیان حماس در حملات روز ۱۵ مهر انجام شده است، به اسرائیل سفر خواهد کرد.

وب سایت سازمان ملل متحد در این مورد نوشته است که این مقام سازمان ملل متحد درصدد شناسایی راه های حمایتی از جمله اجرای عدالت و پاسخگو کردن عاملان، و همچنین جمع آوری، تجزیه و تحلیل و راستی آزمایی اطلاعات لازم برای گزارش به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد بود.

او همچنین از کرانه غربی دیدار و از جمله با مقام های تشکیلات خودگردان فلسطین و نمایندگان سازمان های مدنی گفتگو خواهد کرد.

وب سایت سازمان ملل متحد تاکید کرد که سفر پرامیلا پتن مأموریتی رسمی برای انجام تحقیق نیست.

بر اساس این گزارش، سفر این مقام سازمان ملل متحد در اوایل ماه فوریه به پایان خواهد رسید و او پس از بازگشت به نیویورک، نتایج بررسی هایش را به مطبوعات توضیح خواهد داد.

پیشتر دو گزارشگر ویژه حقوق سازمان ملل متحد، خواستار پاسخگویی حماس به دلیل انجام شماری از جنایات نسبت داده شده به این گروه شبه‌نظامی، از جمله شکنجه و تجاوز جنسی، در جریان حمله روز ۱۵ مهر به اسرائیل شده اند.

شبه نظامیان این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی در این حمله دست‌کم ۱۲۰۰ را که اکثر آنها غیر نظامی بودند، به قتل رساندند.

پیش از این، مقام‌های اسرائیلی، حماس را به انجام این‌گونه اقدامات متهم کرده بودند و بازرسان پلیس این کشور هم در حال جمع آوری شواهدی از موارد خشونت جنسی هستند. با این همه، گروه حماس این اقدامات را تکذیب کرده است.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، در واکنش به اظهارات دو گزارشگر ویژه این سازمان، در شبکه‌های اجتماعی خواستار آن شده بود که اقدامات حماس در انجام خشونت‌های هولناک جنسی باید فورا و به صراحت محکوم شود.

XS
SM
MD
LG