لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۶

رئیس جمهوری اسرائیل: اعتراض اتيوپی‌تباران نشانه وجود «زخمی» در جامعه است


رئیس جمهوری اسرائیل: اعتراض اتيوپی‌تباران نشانه وجود «زخمی» در جامعه است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

همزمان با آمادگی جامعۀ اتيوپی‌تباران اسرائیل برای برگزاری دور دیگری از تظاهرات در اورشليم، روون ريولين رئيس جمهوری اسرائيل اعتراضات چند روز گذشته آنها را نشان‌دهنده وجود «زخمی» در جامعه آن کشور دانست که سر باز کرده و باید به آن توجه شود.

اعتراضات اخیر اتيوپی‌تبارهای اسرائیل در سه دهۀ گذشته سابقه نداشته و به باور برخی تحليلگران، بازتاب يأس و سرخوردگی گستردۀ آنها است، که بر اساس گزارش‌ها، به عنوان شهروند درجه دو در شغل‌های پايين به کار گرفته می‌شوند، و همواره با فقر و تنگدستی و بیکاری دست به گريبان هستند.

رئیس جمهوری اسرائیل، با بیان این که «ما توجه نکردیم، و به اندازه کافی (به آنها) گوش ندادیم،» تاکید کرد « ما با هم غریبه نیستیم، با هم برادر هستیم، و نباید به جایی برسیم که بعدا باعث پشیمانی ما بشود.»

این اظهارات آقای ريولين یک روز پس از تظاهرات معترضان اتيوپی‌تبار در تل آويو بیان شد که به گزارش رسانه‌های اسرائيلی چندین نفر در جریان آن دستگير و برخی هم زخمی شدند.

اعتراضات اتيوپی‌تباران اسرائیل از هفته گذشته و در پی انتشار تصاویر ويدئويی آغاز شد که در آن یک مامور پليس در حال کتک زدن يک سرباز اتيوپی‌تبار است.

مهاجران اتيوپی‌تبار اسرائیل می‌گویند از خشونت پلیس، نژادپرستی و تبعیض، تنها به دلیل رنگ پوستشان، در رنج هستند. بیش از ۱۲۰ هزار یهودی اتیوپی‌تبار در اسرائیل زندگی می‌کنند.

سلیمان شیمون یک فعال اتیوپیایی اسرائیلی با اشاره به دلایل این نارضایتی‌ها می‌گوید «حرف ما این است که دیگر کافی است ... این وضعیت همه جا و هر زمانی اتفاق می‌افتد و ما خواستار توقف آن هستیم. ما آزادی می‌خواهیم، برابری می‌خواهیم.»

در همین حال، در آستانۀ برگزاری دور دیگری از تظاهرات در اورشليم، بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل قرار است با رهبران جامعۀ يهوديان اتيوپی تبار ديدار کند.

XS
SM
MD
LG