لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

محدودیت اسرائیل برای سفر کارگران فلسطینی با اتوبوس «نژاد پرستانه» توصیف شد


گروه های حامی حقوق بشر، پیشنهاد اسرائیل را برای ممنوعیت سفر کارگران فلسطینی با همان اتوبوس هایی که شهرک نشین های اسرائیلی ساکن کرانه باختری نیز از آنها استفاده می کنند، محکوم کردند.

موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل این پیشنهاد را ارائه داده است. بر اساس پیشنهاد وزیر دفاع، فلسطینی هایی که در اسرائیل کار می کنند، برای بازگشت به کرانه باختری باید از همان گذرگاه امنیتی که از طریق آن وارد اسرائیل شده اند، بازگردند. معنی این دستور در عمل آن است که فلسطینی ها دیگر قادر نخواهند بود از همان اتوبوس شهرک نشین های اسرائیلی استفاده کنند. برخی از مسافران اسرائیلی اتوبوس ها، مسافران فلسطینی را یک تهدید امنیتی قلمداد می کنند.

برای بسیاری، تقسیم مردم در بخش های جداگانه اتوبوس ها بر اساس قومیت یک جداسازی نژادی قلمداد می شود. این تصمیم همچنین به معنای شدیدتر شدن محدودیت های گسترده اسرائیل برای رفت و آمد فلسطینی ها است.

یک مقام ارشد دفاعی اسرائیل در گفتگو با صدای آمریکا این مورد را تکذیب کرد و گفت مقررات پیشنهاد شده برای «بهینه سازی سیستم نظارت» بر فلسطینی ها و «کاهش خطر حملات» گرفته شده است.

این مقام مسوول همچنین تاکید کرد که مقررات جدید «باعث جلوگیری از حمل نقل "مختلط" نمی شود و جلوی کار کردن فلسطینی ها را نمی گیرد.»

در حال حاضر کارگران فلسطینی باید برای ورود به اسرائیل از گذرگاه ایال عبور کنند که در آنجا به شدت بازرسی می شوند، و می توانند با استفاده از همان اتوبوس هایی که شهرک نشینان اسرائیلی استفاده می کنند، از گذرگاه های مختلف به کرانه باختری باز گردند. بر اساس مقررات پیشنهادی جدید، کارگران فلسطینی در اسرائیل باید فقط از گذرگاه ایال به کرانه باختری بازگردند.

ایتا دایموند، مدیر اجرایی گیشا، یک سازمان غیر دولتی اسرائیلی که روی مسئله آزادی رفت و آمد فلسطینی ها تمرکز دارد، با این سخن که کارگران فلسطینی تهدید امنیتی هستند، مخالف است. او گفت مسوولان ارتش اسرائیل در حقیقت در مباحث مربوط به این تصمیم می گویند که آنها موانع امنیتی روی زمین برای سفر کارگران اسرائیلی با همان اتوبوس های شهرک نشینان، نمی بینند. او گفت این کارگران از بازرسی های امنیتی عبور کرده و اجازه یافته اند وارد اسرائیل شوند و داخل اسرائیل اجازه دارند تقریبا آزادانه حرکت کنند، و می توانند با او سوار اتوبوس در تل آویو شوند.

دایموند گفت از دید او، مقررات جدید تا حدی با انگیزه های تبعیض آمیز پیشنهاد شده است. یک خبرنگار جروزالم پست به صدای آمریکا گفت مشخص نیست که مقررات پیشنهادی با قوانین اسرائیل سازگار باشد و ممکن است حتی پیش از اجرا، رد شود.

روز چهارشنبه موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل از پیشنهاد خود دفاع کرد و به گروهی از قانونگذاران گفت «زمانی که ۲۰ عرب با یک راننده یهودی در یک اتوبوس هستند، و دو یا سه مسافر و یک سرباز مسلح هم در آن هستند، این (شرایط) یک تضمین برای انجام یک حمله تروریستی است.»

XS
SM
MD
LG