لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۸

گسترش شکاف قومی در اسرائیل


نتانیاهو پس از اعلام پیروزی
نتانیاهو پس از اعلام پیروزی

در انتخابات اخیر در اسرائیل حزب لیکود برنده شد و نتانیاهو نخست وزیر در مقام خود باقی ماند، اما کارزار انتخاباتی شکاف عمیق بین یهودیان دارای تبار اروپایی و خاورمیانه ای را که بسیاری گمان می کردند پرشده است، آشکار ساخت.

یهودیان خاورمیانه ای، مشهور به میزراهی، بشدت از لیکود طرفداری می کردند، در حالی که یهودیان اروپایی اکثرا جانب اتحادیه صهیونیست را گرفته بودند.

اسوشیتد پرس در گزارشی می گوید این روند از دیرباز جریان داشته، اما این بار هیجان ها و احساسات بویژه بالا بوده است. از زمان اعلام پیروزی نتانیاهو، دو طرف به ردو بدل کرده توهین هایی که در یک نسل شنیده نشده بود پرداخته اند.

اختلاف به نخستین روزهای استقلال اسرائیل باز می گردد. بسیاری از مهاجران میزراهی ، که پس از تاسیس اسرائیل از کشورهای عربی زبان در خاورمیانه وشمال افریقا وارد شدند، به اردوگاه های حصیری و گدامحله ها فرستاده شدند و رهبران اروپائی حزب کارگر اکثرشان را به حاشیه کشاندند.

آنها ناجی سیاسی خود را در حزب لیکود مناخیم بگین پیدا کردند – حتی هرچند که او خودش از یهودیان لهستانی تبار بود.رهبر دیرینه اپوزیسیون با مهارت اتحادی با خارجیان برقرار ساخت ، با حمایت عظیم میزراهی در ۱۹۷۷ بقدرت رسید و به نزدیک ۳۰ سال حکومت حرب کارگر پایان داد.

یهودیان میزراهی، که تقریبا نیمی از چمعیت یهود را تشکیل می دهند، از دیرباز از تبعیضی که اروپائی تبارها ، که بر دولت، ارتش و نهادهای بازرگانی مسلط هستند، بر آنها روا می دارند شاکی بوده اند.

شکایت ها کاهش یافته ، اما شکاف ها باقی است. برای مثال، هیچوقت یک میزراهی نخست وزیر نبوده است. در زندان ها، شمار میزراهی ها از اشکنازی ها بیشتر و در نهادهای آموزشی و آکادمیک بمراتب کمتر است.

میزراهی ها همچنین بسیاری از تنگدستان و فقیران را تشکیل می دهند - با این همه فقیر ترین شهرهای محل سکونت آنها، از لیکود حمایت می کنند و سیاست های کاپیتالیستی را که اغلب به منافع اقتصادی شان خدمت نکرده است، نادیده می گیرند.

آنها همچنین اغلب گویند سیاست های افراطی نتانیاهو نسبت به فلسطینیان ، از برقراری صلح که موحب رونق اقتصادی خواهد شد و بسود میزراهی ها خواهد بود. جلوگیری می کند.

با وجود این، در گزارش اسوشیتد پرس گفته می شود، روند رای گیری در انتخابات نشان می دهد نتانیاهو انتخاب دوباره اش را تا حدود زیادی مدیون بسیج آخرین لحظه طرفداران میزراهی می داند.

بسیاری عهد کرده بودنددر اعتراض به سیاست های اقتصادی لیکود یا نارضایتی از حکومت طولانی نتانیاهو به آن پشت کنند. اما وقتی زمان رای گیری رسید، و نتانیاهو هشدار داد رای دهندگان عرب «گله وار» می آیند، شهرهای فقیرتر میزراهی یکبار دیگر به لیکود رای دادند و اتحادیه صهیونیست را عفب زدند.

برای سال ها، یهودیان میزراهی در سراسر جامعه اسرائیل تاخت و تاز کرده اند، شکاف با اشکنازی ها تحت الشعاع مناقشه بین اعراب و یهودیان ، و بین یهودیان سکولار و مذهبی، قرار گرفته است.

اما غول قومی در جریان یک گردهمایی انتخاباتی جناح چپ در تل آویو ، از یطری بیرون آمد. در آنجا یائیر گاربوز، هنرمند اشکنازی،از « مشتی َمهره بوس که بر کشور مسلط شده اند» شکایت کرد . شکاف نمایان شد و همچنان رو به گسترش می رود.

XS
SM
MD
LG