لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

اسرائیل آماده حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران در صورت حمله تلافی‌جویانه تهران است


وزیر دفاع اسرائیل در جلسه با مقامات ارشد ارتش
عکس: وزارت دفاع اسرائیل
وزیر دفاع اسرائیل در جلسه با مقامات ارشد ارتش عکس: وزارت دفاع اسرائیل

به نوشته «ایلاف نیوز» مستقر در لندن، اگر حکومت ایران در پاسخ به حمله هفته گذشته در دمشق بطور مستقیم به اسرائیل حمله کند، اسرائیل با حمله به اهدافی در ایران تلافی خواهد کرد.

این گزارش با استناد به یک «مقام امنیتی غربی» که نامش فاش نشده، و «تایمز اسرائیل» آن را بازتاب داده ادعا می‌کند که اسرائیل در روزهای اخیر رزمایش‌های نیروی هوایی را انجام داده است که شامل آماده‌سازی برای هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای ایران و دیگر زیرساخت‌های کلیدی است.

هم دمشق و هم تهران اسرائیل را مسئول حمله روز دوشنبه گذشته می‌دانند که در آن هفت تن از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از جمله یک فرمانده ارشد سپاه قدس کشته شدند، اما اسرائیل در این مورد اظهار نظری نکرده است.

روز گذشته رسانه عرب‌زبان «جاده ایران» به نقل از یک منبع دیپلماتیک عرب گزارش داده بود که حکومت ایران به آمریکا گفته در صورت برقراری آتش‌بس در غزه، از پاسخ دادن به حمله مرگبار اسرائیل علیه کنسولگری خود در دمشق خودداری خواهد کرد.

این رسانه روز یکشنبه گزارش داد منبع مزبور که نخواسته نامش فاش شود، روز جمعه گفت: «اگر آمریکا موفق به مهار وضعیت شود، موفقیت بزرگی برای دولت بایدن خواهد بود و می‌توانیم بر مبنای آن کار کنیم.»

انتشار این خبر در «جاده ایران» در حالی است که به گزارش خبرگزاری ایلنا، روزنامه کویتی «الجریده» روز دوشنبه به نقل از یک منبع در وزارت امور خارجه حکومت ایران گزارش داد که آمریکا همچنان در تلاش است جمهوری اسلامی را از پاسخ به حمله هفته گذشته اسرائیل منصرف کند.

با این حال هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید گزارش برخی از رسانه‌های ایران مبنی بر این که جمهوری اسلامی در پیامی به ایالات متحده، شرط عدم انجام حمله تلافی‌جویانه را منوط به برقراری آتش بس کرده است، رد کرد.

جان کربی روز دوشنبه ۲۰ فروردین در یک کنفرانس خبری تلفنی گفت: «من واقعا نظری در مورد گزارشی که ایران ادعا می‌کند، ندارم. از پاسخ دادن خودداری می‌کنم و صادقانه بگویم، اگر ایران خواهان آتش‌بس در غزه است، باید تمام راه‌های در اختیارش را برای اعمال فشار بر حماس برای پذیرش توافقی که روی میز است به کار گیرد.»

او ادامه داد: «اگر ایرانی‌ها واقعا این را می‌خواهند، ما می‌خواهیم شاهد آغاز فشار آنها بر حماس باشیم. این بهترین نتیجه برای دستیابی به آتش‌بس است.»

او گفت: «ما خواهان آتش‌بسی هستیم که زنان، مجروحان، بیماران، و سالمندان را آزاد کند، و این واقعا تمرکز ما است. اگر آنها در مورد آتش‌بس صادق و جدی هستند باید از نفوذی که بر حماس دارند برای فشار آوردن جهت تحقق پاسخ مثبت به پیشنهاد روز میز استفاده کنند.»

این مقام ارشد رسانه‌ای شورای امنیت ملی کاخ سفید در مورد تهدیدات از سوی مقامات جمهوری اسلامی در مورد تلافی تهاجم منتسب به اسرائیل به کنسولگری خود در دمشق گفت: «ایران تهدیدهای بسیار علنی علیه اسرائیل کرده است و یکی از مواردی که رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس خود با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت این بود که دولت اسرائیل می‌تواند بر پشتیبانی آمریکا برای هرگونه نیاز دفاع از خود در برابر تهدیدات مستقیم ایران علیه اسرائیل حساب کند.»

ساعاتی پیش هم دو منبع آگاه به اطلاعات امنیتی آمریکا به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفتند که حمله [حکومت] ایران به اسرائیل احتمالاً توسط نیروهای نیابتی ایران در منطقه انجام می‌شود، نه به شکل مستقیم توسط ایران.

به گفته این منابع، تهران نسبت به تشدید درگیری‌ها محتاط است و نمی‌خواهد بهانه‌ای برای حمله مستقیم به ایران به آمریکا یا متحدانش بدهد.

ایالات متحده و متحدانش برای واکنش تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی به حمله هفته گذشته اسرائیل به کنسولگری حکومت ایران در دمشق که منجر به کشته شدن چندین مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد، در منطقه آماده شده‌اند.

از زمان حملات تروریستی حماس در ۷ اکتبر و حمله متعاقب اسرائیل به غزه، متحدان حکومت ایران خشونت را در سراسر منطقه افزایش داده‌اند، در حالی که ایالات متحده حضور خود را در خاورمیانه افزایش داده است.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG