لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

شبکه سی‌ان‌ان به نقل از منابع اطلاعاتی آمریکا: حمله ایران به اسرائیل احتمالا توسط نیروهای نیابتی در منطقه انجام می‌شود


تصاویر نیروهای سپاهی کشته شده در حمله به ساختمان کنار سفارت جمهوری اسلامی در دمشق.
تصاویر نیروهای سپاهی کشته شده در حمله به ساختمان کنار سفارت جمهوری اسلامی در دمشق.

دو منبع آگاه به اطلاعات امنیتی آمریکا به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفتند که حمله [حکومت] ایران به اسرائیل احتمالاً توسط نیروهای نیابتی ایران در منطقه انجام می‌شود، نه به شکل مستقیم توسط ایران.

به گفته این منابع، تهران نسبت به تشدید درگیری‌ها محتاط است و نمی‌خواهد بهانه‌ای برای حمله مستقیم به ایران به آمریکا یا متحدانش بدهد.

به گفته این منابع، [حکومت] ایران و گروه‌های شبه نظامی نیابتی آن نیز به دلایل مشابه به نظر نمی‌رسد آماده حمله به نیروهای آمریکایی یا سایر دارایی‌های آن در منطقه باشند. این منابع خاطرنشان کردند، با این حال، ایران فرماندهی و کنترل کاملی بر تمامی نیروهای نیابتی خود ندارد، بنابراین امکان حمله به دارایی‌های آمریکا را نمی‌توان به طور کامل رد کرد.

ایالات متحده و متحدانش برای واکنش تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی به حمله هفته گذشته اسرائیل به کنسولگری حکومت ایران در دمشق که منجر به کشته شدن چندین مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد، در منطقه آماده شده‌اند.

این منابع به سی‌ان‌ان گفتند که مجموعه اطلاعاتی که آمریکا به‌دست آورده این ارزیابی را به‌دست می‌دهد که [حکومت] ایران از چندین گروه شبه‌نظامی نیابتی خود خواسته است که همزمان با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌ها، حمله‌ای گسترده علیه اسرائیل انجام دهند و می‌توانند در همین هفته این حمله را صورت دهند. یکی از منابع گفت، با این حال، در مورد اینکه آیا آنها تا پایان ماه رمضان برای حمله صبر می‌کنند یا خیر، بحث وجود دارد.

یکی از این منابع گفت: «تهدید بسیار واضح و معتبر است. آنها اکنون قطعات را برای انجام حمله در جای خود قرار داده‌اند. فقط منتظر زمان مناسب هستند.»

سی‌ان‌ان همچنین تاکید کرده که دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا از اظهار نظر در مورد این موضوع خودداری کرده است.

از زمان حملات تروریستی حماس در ۷ اکتبر و حمله متعاقب اسرائیل به غزه، متحدان حکومت ایران خشونت را در سراسر منطقه افزایش داده‌اند، در حالی که ایالات متحده حضور خود را در خاورمیانه افزایش داده است.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

XS
SM
MD
LG