لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

انتخابات زودهنگام در اسرائیل با ماندن یکی از وزیران منتقد در کابینه، منتفی شد


به دنبال این که یک شریک اصلی دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد حزبش ائتلاف را ترک نخواهد کرد، مسئله برگزاری انتخابات زود هنگام منتفی شد.

آقای نتانیاهو دوشنبه ۲۸ آبان در جلسه کمیته دفاعی و امور خارجی دولت، یک بار دیگر هشدار خود را در مورد انتخابات پیش از موعد تکرار کرد.

او گفت: «ما برای همه چالش ها آماده هستیم. ما درگیر مبارزاتی هستیم که هنوز پایان نگرفته است. در این زمان حساس از نظر امنیتی تلاش برای ساقط کردن دولت، غیرمسئولانه است. صرف نظر از این که شرکای ائتلافی ما تصمیم به سرنگونی دولت بگیرند یا نه، ما همچنان برای اطمینان از امنیت کشور و مردم عمل خواهیم کرد.»

نفتالی بنت وزیر آموزش اسرائیل، بنیامین نتانیاهو را در مورد گزینش وزیر دفاع زیر فشار گذاشته بود اما بعد گفت که با پس گرفتن خواسته هایش، فرصت دیگری به نخست وزیر برای پیروزی اسرائیل می دهد.

او گفت: «اگر نخست وزیر جدی است - و من مایلم حرف‌های او را باور کنم - به او می‌گویم که ما خواسته های سیاسی مان را پس می‌گیریم و در کنار شما می ایستیم تا اسرائیل دوباره پیروز شود.»

پست وزارت دفاع در کابینه اسرائیل، هفته پیش و پس از آن خالی شد که آویگدور لیبرمن در اعتراض به عدم واکنش شدید دولت در مقابل بالا گرفتن تنش ها با ستیزه جویان در نوار غزه استعفا کرد.

با ماندن حزب بنت، دولت ائتلافی اکثریت ضعیف خود را با ۶۱ کرسی از ۱۲۰ کرسی پارلمان حفظ می‌کند.

انتخابات بعدی برنامه ریزی شده اسرائیل قرار است در ماه نوامبر ۲۰۱۹ برگزار شود.

بنیامین نتانیاهو که با مخالفت متحدان خود روبرو شده است، بعد از این که در نشستی با یکی از رهبران معترض به نتیجه ای نرسید، با حفظ سمت نخست وزیری، سمت وزارت دفاع را نیز بر عهده گرفت.

هفته پیش، بعد از استعفای وزیر دفاع، برخی دیگر از اعضای کابینه نیز استعفا دادند.

آقای نتانیاهو یکشنبه شب به وقت اسرائیل بیانیه‌ای خواند و اعلام کرد با حفظ سمت، عهده دار سمت وزارت دفاع خواهد بود. نخست وزیر اسرائیل پیش از رسیدن به این سمت، سال ها وزیر دفاع اسرائیل بود.

دولت نتانیاهو یک دولت ائتلافی است و تنها با انصراف یک نفر دیگر کابینه او در آستانه سقوط و برگزاری انتخابات زودهنگام قرار می گیرد.

صبح یکشنبه، بنیامین نتانیاهو در نخستین واکنش به بحران سیاسی در این کشور، با بیان این که برگزاری انتخابات زودهنگام به صلاح نیست، گفت که او می خواهد دولت تا پایان دوره پارلمان جاری در قدرت بماند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از آن که در روز چهارشنبه وزیر دفاع در اعتراض به توافق اسرائیل با آتش بس در غزه از مقام خود کناره گیری کرد، عده ای خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

آویگدور لیبرمن سیاست نتانیاهو در برابر حماس در نوار غزه و توافق اخیر آتش بس را «نرمش بیش از حد» در برابر «شورشیان فلسطینی» قلمداد کرد. با ترک کابینه از سوی لیبرمن و حزب «اسرائیل خانه ما»، اکنون دولت نتانیاهو و ائتلاف به رهبری او تنها با یک کرسی در پارلمان ۱۲۰ نفری اکثریت را در دست دارد.

چنانچه هر یک از حزب‌های دیگر ائتلاف از کابینه خارج شوند، نتانیاهو و حزب لیکود به رهبری وی، از اکثریت می افتد.

«موشه کالون» وزیر اقتصاد اسرائیل و رهبر حزب میانه «کولانو» نخستین مقام کابینه بود که روز پنجشنبه در پی دیدار با نخست وزیر، خواستار برگزاری انتخابات پیش از موعد شد.

نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه در توئیتی نوشت، «چنانچه گروه کالون دولت را ترک نکند، کابینه به کارش ادامه خواهد داد، چون تمامی اعضای حزب لیکود خواهان خدمت در پارلمان تا پایان دوره قانونی آن در نوامبر سال ۲۰۱۹ هستند.»

اما موشه کالون به شبکه خبری تلویزیون گفته است که با اکثریت تنها یک کرسی، ادامه کار دولت با دشواری رو به رو خواهد بود.

رسانه های اسرائیل می گویند عهده گرفتن سمت وزارت دفاع توسط نتانیاهو نشانه‌ای است که دیدار او با موشه کالون، وزیر دارایی که رهبر یکی از شش حزب هم‌پیمان با دولت است، خوب پیش نرفته است.

در حالی بنیامین نتانیاهو سمت وزارت دفاع را هم بر عهده گرفته که پیشتر حزب ناسیونالیست «خانه یهود» به رهبری نفتالی بنت و حزب راست افراطی «شاث» به رهبری «آریه دری» نیز با انحلال پالمان و برگزاری انتخابات تازه موافقند. نفتالی بنت از نخست وزیر خواسته بود وی را به جای لیبرمن به مقام وزارت دفاع منصوب کند، که نتانیاهو این پیشنهاد را نپذیرفت. بنت پیشتر تهدید کرده بود اگر به این سمت نرسد، از کابینه کناره گیری می کند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در همین زمینه نوشت، به موجب تازه ترین نظرسنجی، چنانچه در حال حاضر انتخابات پارلمانی برگزار شود، حزب لیکود در مقایسه با دو سال پیش، یک کرسی را از دست خواهد داد و به جای ۳۰ نماینده در پارلمان کنونی، تنها ۲۹ نماینده در کنست جدید خواهد داشت. تنها ۱۷ درصد رأی دهندگان، با توافق آتش بس جاری با حماس موافق هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG