لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

چند وزیر مهم کابینه نتانیاهو استعفا دادند؛ درخواست برای تشکیل دولت جدید


کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که ائتلافی جناح-راستی دارد، برای نخستین بار در نزدیک به چهار سال گذشته، با سخت ترین چالش برای حفظ ائتلاف خود رو به رو شده است.

شبکه سی‌ان‌ان نوشت شماری از وزیران مهم کابینه آقای نتانیاهو استعفا داده‌اند و خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام شده اند.

در جلسه ای با نخست وزیر اسرائیل در روز پنجشنبه، موشه کاهلون وزیر امور مالی که از حزب کولانو است، خواستار تشکیل دولتی جدید شد. این حزب ۱۰ کرسی در دولت ائتلافی نتانیاهو دارد.

موشه کاهلون در بیانیه ای گفته است در این زمان ثبات لازم در وضعیت فعلی قابل دسترس نیست و به همین دلیل به یک دولت قوی و محکم نیاز است.

چند ساعت بعد نیز وزیر کشور از حزب شاس استعفا داد. این حزب ۷ کرسی در کابینه دارد.

پیشتر در روز چهارشنبه، آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل نیز استعفا داده بود. او که رهبر تندرو حزب «اسرائیل خانه ما» به شمار می رود، با آتش بس در غزه که به بدترین درگیری ها از سال ۲۰۱۴ پایان داده بود، مخالفت است.

نفتالی بنت وزیر دست راستی آموزش و پرورش اسرائیل نیز از فرصت استفاده کرد و درخواست کرد که یا وزیر دفاع شود یا از ائتلاف خارج خواهد شد. اگر او از ائتلاف خارج شود، برگزاری انتخابات زودهنگام اجباری خواهد بود.

سخنگوی حزب نتانیاهو روز چهارشنبه گفته بود که او با سران حزب برای باثبات کردن ائتلاف در مذاکره است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG