لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

نتانیاهو دستور اخراج عضو حزب لیکود را به‌دلیل تمسخر هولوکاست صادر کرد


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل - آرشیو
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل - آرشیو

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه ۲۵ تیر، دستور اخراج یکی از اعضای حزب لیکود را به خاطر تمسخر هولوکاست، صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایتزیک زارکا، عضو حزب لیکود، در ویدئویی که در شبکه‌های‌اجتماعی منتشر شده است، خطاب به مخالفان تغییرات در سیستم قضایی مورد نظر بنیامین نتانیاهو گفته بود: «بیهوده نیست که شش میلیون کشته شدند. من افتخار می‌کنم که شش میلیون نفر از شما سوختند.»

آقای نتانیاهو در بیانیه‌ای در خصوص برکناری ایتزیک زارکا، که سال‌ها یک شخصیت برجسته در رویدادهای مبارزات انتخاباتی حزب لیکود بود، گفت: «ما چنین رفتار شرم‌آوری را در جنبش لیکود تحمل نمی‌کنیم.»

به نظر می‌رسد ایتزیک زارکا در سخنانش، بین یهودیان اروپایی و یهودیان میزراحی خاورمیانه‌ای که هسته سنتی حمایت از حزب محافظه‌کار لیکود را تشکیل می‌دهند، تمایز قائل شده است.

برخی از اعضای دولت ائتلافی مذهبی - ملی گرای نتانیاهو، پافشاری او برای بازنگری در ساختار قضایی این کشور را جبران حضور اشکنازی‌ها یا همان یهودیان اروپایی‌تبار در سطوح نخبه کشور می‌دانند.

یهودیان میزراحی تقریبا نیمی از اکثریت یهودی اسرائیل را تشکیل می‌دهند و از تبعیض و آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی شکایت دارند. با این حال، به دلیل ازدواج گسترده آنها با اشکنازی‌ها، تفکیک آماری آنها از هم بسیار سخت است.

انکار هولوکاست، زیر سوال بردن ابعاد آن، یا جشن گرفتن آن طبق قوانین اسرائیل مجازات پنج سال زندان دارد. سخنان ایتزیک زارکا توسط جناح‌های مختلف سیاسی محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG