لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

جان کری از قطع احتمالی همکاری امنیتی فلسطینی ها با اسرائيل ابراز نگرانی کرد


جان کری، در کنار فیلیپ هاموند، وزیر امورخارجه بریتانیا (چپ) - ۲۱ فوریه ۲۰۱۵
جان کری، در کنار فیلیپ هاموند، وزیر امورخارجه بریتانیا (چپ) - ۲۱ فوریه ۲۰۱۵

جان کری، وزیر خارجه آمریکا در جریان سفرش به لندن و دیدار با همتای بریتانیایی اش فیلیپ هامون نسبت به چالش های احتمالی ناشی از ادامه توقف پرداخت درآمدهای مالی به تشکیلات خودگردان فلسطینی توسط اسرائیل ابراز نگرانی کرد.

آقای کری گفت: اگر مقام های فلسطینی تصمیم بگیرند همکاری های امنیتی را به دلیل مشکلات اقتصادی متوقف کنند، ما با بحران دیگری روبرو خواهیم شد که هم بر امنیت اسرائیل و هم بر امنیت فلسطینی ها تاثیر خواهد گذاشت.

او گفت این موضوع می تواند موجی از عواقب جدی احتمالی در دیگر نقاط منطقه در بر داشته باشد.

اسرائیل ماه گذشته به تلافی جویی از اقدام تشکیلات خودگردان فلسطینی برای عضویت در دادگاه رسیدگی به جنایات بین المللی، انتقال درآمدهای مالیاتی به تشکیلات خودگردان فلسطینان را که بیش از ۱۰۰ میلیون دلار بالغ می شود، متوقف کرد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگران فلسطینی تهدید کرد در صورتی که اسرائیل از انتقال درآمدهای مالی فلسطینی به تشکیلات خودگردان امتناع کند، همکاری های امنیتی با اسرائیلی ها را قطع خواهد کرد.

به گفته نبیل شعث، از مقام های بلندپایه فلسطینی، رئیس تشکیلات خودگردان به رهبران اروپایی گفته است موضوع قطع همکاری های امنیتی با اسرائیل را هفته آینده در جلسه شورای فلسطینیان مطرح خواهد کرد.

آمریکا، اتحادیه اروپا و کشورهای عربی از تشکیلات خودگردان خواسته اند تا زمان برگزاری انتخابات اسرائیل همکاری های امنیتی با اسرائیل را قطع نکند.

نبیل شعث روز یکشنبه از آمریکا خواست برای انتقال مالیات هایی که اسرائیل به نیابت از جانب تشکیلات خودگردان دریافت می کند، به اسرائیل فشار وارد کند.

XS
SM
MD
LG