لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۴

اصلاحات جنجالی قضایی در اسرائیل؛ نتانیاهو از بیمارستان: در رای‌گیری شرکت می‌کنم


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه گفت حالش «عالی» است و وعده داد برای شرکت در رای‌گیری بر سر اصلاحات جنجالی قضایی روز دوشنبه در پارلمان اسرائیل، کنست، حضور خواهد یافت.

در میانه بحران داخلی اسرائیل بر سر اصلاحات قضایی، نتانیاهو ٧٣ ساله روز شنبه یک هفته پس از نصب یک دستگاه مراقبت عملکرد قلب به دلیل «آریتمی قلبی موقت» و به دنبال هشدار این دستگاه به مرکز درمانی شبا در تل‌آویو منتقل شد.

طبق بیانیه دفتر نخست‌وزیری، بامداد یکشنبه عمل نصب دستگاه ضربان‌ساز مصنوعی قلب برای نتانیاهو بدون هیچ مشکلی انجام شد و او اواخر یکشنبه از بیمارستان ترخیص می‌شود. اما رویترز به نقل از یک منبع گزارش داده پزشکان به نخست‌وزیر اسرائیل توصیه کرده‌اند یک شب دیگر در بیمارستان بماند.

دفتر نتانیاهو افزوده که در صورت وجود جزئیات جدید درباره سفرهای به تعویق افتاده او به قبرس و ترکیه، آنها را منتشر خواهد کرد.

کنست روز دوشنبه شاهد آغاز رای‌گیری به منظور تصویب اولین بسته از اصلاحات قضایی پیشنهادی نتانیاهو، که با اعتراضات گسترده داخلی و خارجی همراه بوده، خواهد بود.

طبق این اصلاحات، توانایی دادگاه عالی اسرائیل برای الغای آن دسته از تصمیمات دولت و وزیران که «غیرمنطقی» تشخیص دهد، محدود خواهد شد.

همزمان با شروع مناقشات در کنست از روز یکشنبه، ده‌ها هزار اسرائیلی مخالف این اصلاحات، با در دست داشتن پرچم کشورشان علیرغم گرمای طاقت‌فرسای اورشلیم به خیابان‌ها ریختند. بسیاری از معترضان، در یک پارک نزدیک کنست چادر زده‌اند.

ائتلاف ملی‌گرایان و مذهبیون تحت رهبری نتانیاهو ضمن اشاره به «مداخله‌گرایی سیاسی بیش از حد» دادگاه عالی مصمم هستند با به تصویب رساندن این اصلاحات، قدرت آن را محدود کنند.

اما منتقدان می‌گویند اصلاحیه پیشنهادی نتانیاهو با برچیدن یکی از معدود مجاری کنترل قوه مجریه در کشوری که هنوز قانون اساسی نوشته ندارد، زمینه را برای سوءاستفاده از قدرت مهیا می‌کند.

XS
SM
MD
LG