لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۸

رهبران فلسطینی و اسرائیل دعوت پاپ را پذیرفتند


پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان (راست) و محمود عباس رییس تشکیلات خودگران فلسطینی - ۴ خرداد ۱۳۹۳
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان (راست) و محمود عباس رییس تشکیلات خودگران فلسطینی - ۴ خرداد ۱۳۹۳

پاپ فرانسیس، در دومین روز از سفر ۳ روزه خود به خاورمیانه، توقف مذاکرات صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها را «غیرقابل قبول» خواند و از رهبران دو طرف دعوت کرد که با انجام سفری نمادین به واتیکان در ماه آینده میلادی برای رسیدن به صلح دعا کنند؛ دعوتی که با استقبال طرفین روبرو شد.

رهبر کاتولیک های جهان که روز یکشنبه پس از ترک اردن و دیدار با پادشاه آن کشور، وارد بیت لحم در کرانه باختری شد و مورد استقبال محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی قرار گرفت و در سخنانی ضمن حمایت از راه حل تشکیل دو دولت مستقل اسرائیلی و فلسطینی، خواستار صلح در خاورمیانه شد.

مقام های واتیکان می گویند در حالی که هدف عمده سفر رهبر کاتولیک های جهان مسائل دینی از جمله بهبود روابط کلیسای کاتولیک و ارتودوکس است ولی پاپ فرانسیس نتوانسته به مساله صلح بین اسراییل و فلسطینی ها بی توجه بماند.

پاپ فرانسیس در کنار دیوارحائل فلسطینی ها و اسراییل دعا خواند و مراسم مذهبی روز یکشنبه را در فضای باز به جای آورد و در پایان گفت «در این مکان که محل تولد شاهزاده صلح است، من از شما، پرزیدنت عباس و رییس جمهور شیمون پرز دعوت می کنم که برای یک نیایش خالصانه به من بپیوندید و از خداوند تقاضای موهبت صلح کنید.»

وی در ادامه همچنین گفت «من منزل خود در واتیکان را برای میزبانی این دیدار به شما پیشنهاد می کنم.»

دفتر محمود عباس رییس تکیلات خودگران فلسطینی و شیمون پرز رییس جمهور اسراییل روز یکشنبه در واکنش اعلام کردند که دعوت پاپ فرانسیس را پذیرفته اند.

پاپ فرانسیس پس از توقفی ۶ ساعته در بیت لحم، برای دیدار و گفتگو با مقام های اسراییلی راهی اسرائیل شد.

به گزارش رسانه ها، در آستانه سفر پاپ به اسرائیل تدابیر امنیتی شدیدی در اورشلیم برقرار شده است و حدود ۸ هزار مامور امنیتی به اماکن مذهبی که پاپ از آنها دیدار خواهد کرد، اعزام شده اند.
XS
SM
MD
LG