لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

اعلام پشتیبانی آویگدور لیبرمن از راه حل ایجاد دو کشور فلسطینی و اسرائیل


آویگدور لیبرمن وزیر خارجه پیشین اسرائیل که به تازگی عهده دار وزارت دفاع دولت بنیامین نتانیاهو شده است
آویگدور لیبرمن وزیر خارجه پیشین اسرائیل که به تازگی عهده دار وزارت دفاع دولت بنیامین نتانیاهو شده است

آویگدور لیبرمن وزیر دفاع جدید اسرائیل از راه حل ایجاد دو کشور فلسطینی و اسرائیل اعلام پشتیبانی کرده است. تحلیلگران با توجه به این دیدگاه چهره راست افراطی اسرائیل، انتظار دارند در نشست پاریس که برای گفت‌وگو درباره صلح فلسطینی‌ها با اسرائیل برگزار می‌شود، اسراییل حاضر باشد در روند صلح امتیازی به طرف مقابل بدهد.

بالا گرفتن خشونت ها در ماه‌های جاری میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها نشان می‌دهد دو طرف به وضعیت خشونت‌های روزمره تن در داده‌اند؛ اما با سخنان اخیر وزیر دفاع اسرائیل که تاکنون مواضع مخالف صلح داشته است، نور امیدی به یک راه حل پیدا شده است.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده که کشورش از راه حل دو کشوری حمایت می‌کند، پیشتر گفته بود "من با فرانسوی‌ها کار می کنم. با مصری‌ها کار می‌کنم. با کشورهای عرب کار می‌کنم. با حسن نیت با جامعۀ جهانی کار می‌کنم، تا راهی برای کمک به دو طرف و بازگرداندن آنها به میز مذاکره پیدا شود، تا سرانجام به توافق نهائی دست یابند. توافقی که نیازهای دو طرف و نیازهای منطقه را برآورده سازد."

درباره میزان انتظارها از نشست آتی پاریس هشدارهای احتیاط آمیز داده می‌شود، اما دست کم انتظار می‌رود بار دیگر به توافقی برسند که به میز مذاکره باز گردند.

نتان ساکس از مرکز بروکلین می‌گوید "شاید بتوانند اسرائیل را به دادن نوعی امتیازترغیب کنند، اما امیدها به یک تحول بزرگ در فرایند صلح چندان زیاد نیست."

نشست وزیران پاریس بدون حضور اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها به منشور یافتن راهی برای از سرگرفته شدن مذاکره دو طرف برگزار می‌شود که هدف آن ایجاد کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل و برقراری صلح کامل میان دو طرف است.

در نشست پاریس، نمایندگان ۲۰ کشور جهان به پیشنهاد دولت فرانسه حضور خواهند داشت؛ از جمله وزیران امور خارجۀ مصر، اردن و عربستان سعودی.

XS
SM
MD
LG