لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۲

سخنان کری خشم مقام های اسرائیل را برانگیخت


یووال استاینیتز، وزیر امور استراتژیک در روابط بین المللی. در کنفرانس مطبوعاتی در سازمان ملل متحد. نیویورک، ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۳
یووال استاینیتز، وزیر امور استراتژیک در روابط بین المللی. در کنفرانس مطبوعاتی در سازمان ملل متحد. نیویورک، ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۳
در حالی که گفت وگوهای صلح خاورمیانه به میانجی گری ایالات متحده وارد هفتمین ماه می شود، تنش میان اسرائیل و آمریکا بالا گرفت.

آنچه خشم مقام های اسرائیل را برانگیخت، سخنان جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس امنیت بین المللی در مونیخ بود. آقای کری روز یکشنبه هشدار داد که اگر گفت وگوهای صلح با فلسطینیان شکست بخورد، اسرائیل با تحریم های بیشتر بین المللی رو به رو خواهد شد:

«روز به روز کمپین های بیشتری برای عدم مشروعیت اسرائیل به راه می افتد. مردم به این موضوع بسیار حساس شده اند. حرف هایی از تحریم اسرائیل در میان است. آیا این ها وضعیت را برای ما بهتر می کند؟»

روز یکشنبه در جلسه هفتگی هیئت دولت اسرائیل در اورشلیم، اعضای کابینه گفته های آقای کری را تهدید مستقیم قلمداد کردند –تهدیدی که منظور از آن این است که یا به فلسطینیان امتیاز بدهید یا بهای سنگینی برای امتیاز ندادن بپردازید.

یووال استاینیتز، وزیر امور استراتژیک اسرائیل، در جلسه هیئت دولت در واکنش به اظهارات آقای کری گفت حاضر نیست «در حالی که تفنگی مغزش را نشانه گرفته است» مذاکره کند. وی گفته های آقای کری را «مخرب، ناعادلانه و غیرقابل تحمل» خواند.

وزارت امور خارجه آمریکا می گوید سخنان جان کری خارج از متن استفاده شده است. به گفته مقام های وزارت خارجه آمریکا، آقای کری مخالف سرسخت تحریم اسرائیل است، و تنها به اقدام هایی که کشورهای دیگر انجام داده اند، اشاره کرده است. برای نمونه، اتحادیه اروپا از چندی پیش تهدید کرده است که دیگر فراوردهای ساخت شهرک های یهودی نشین اسرائیلی را نمی خرد؛ و بسیاری از شرکت های اروپایی معامله با شرکت های اسرائیلی واقع در کرانه باختری رود اردن را متوقف کرده اند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم در جلسه امروز کابینه تلاش برای تحمیل تحریم بر اسرائیل را «غیراخلاقی و ناعادلانه» خواند، و گفت «تحریم کنندگان به هدف خود نخواهند رسید.»

جان کری در جریان گفت وگوهای صلح خاورمیانه یازده بار به منطقه سفر کرده است، برخی از اعضای دولت آقای نتانیاهو بر این باورند که وی دارد به زور اسرائیل را به دادن امتیازهای سرزمینی وامی دارد که امنیت ملی کشورشان را به مخاطره می اندازد. موشه یعالون وزیر دفاع اسرائیل ماه گذشته آقای کری را «لجباز و توهم زده» خواند، اظهاراتی که تیتر درشت اخبار را به خود اختصاص داد. وی بعداً از بابت گفته هایش عذرخواهی کرد.
XS
SM
MD
LG