لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۵

وزیر دفاع اسرائیل از جان کری عذرخواهی کرد


موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل - آرشیو
موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل - آرشیو
وزیر دفاع اسرائیل از جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا روز سه شنبه عذر خواهی کرد.

این عذرخواهی پس از آن صورت گرفت ایالات متحده آمریکا، در اقدامی کم سابقه، پس از انتشار اظهارات وزیر دفاع اسرائیل درباره جان کری در یک روزنامه، خواستار عذرخواهی او شد.

یدیعوت احرونوت، روزنامه معتبر اسرائیلی اظهارات موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل در پشت درهای بسته را منتشر کرده بود که گفته بود طرح امنیت اسرائیل که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ارائه داده است «به اندازه کاغذی که روی آن نوشته شده ارزش ندارد» و تمرکز او بر روند صلح را «مسیحایی» و «وسواس» غیرقابل درک توصیف می کرد.

به گزارش رویترز، وزیر دفاع اسرائیل بیان این سخنان را تکذیب نکرد.

یعلون ابتدا درباره این اظهارات سکوت کرده بود، اما پس از آنکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل تلویحا او را سرزنش کرد، با انتشار بیانیه ای، از آمریکا به نوعی تقدیر کرد و چند ساعت بعد نیز در بیانیه ای دیگر به طور مشخص جان کری را ستود.

در بیانیه مربوط به یعلون که به عبری و انگلیسی منتشر شد آمده است «اسرائیل و آمریکا هدف مشترکی در پیشبرد گفتگوهای صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها به رهبری جان کری، وزیر امورخارجه دارند.»

در این بیانیه همچنین گفته شده است که وزیر دفاع اسرائیل نیتی برای توهین به وزیر امورخارجه آمریکا نداشته و اگر او از آن اظهارات رنجیده است، وزیر دفاع عذرخواهی می کند.

جان کری در هفته های گذشته و با سفر های پیاپی تلاش کرده است اسرائیل و فلسطینی ها را متقاعد کند که مذاکرات صلح را پیش ببرند و روی طرحی پیشنهادی بر سر اختلافات اصلی میان دو طرف توافق کنند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز سه شنبه در واکنش به گزارش روزنامه اسرائیلی در مورد سخنان موشه یعلون، گفته بود در صورت صحت آن سخنان، این اظهارات «توهین آمیز و نامناسب است، مخصوصا با توجه به تمامی اقداماتی که ایالات متحده آمریکا برای پشتیبانی از امنیت اسرائیل می کند.»

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید نیز گفته های موشه یعلون را نابجا دانست.
XS
SM
MD
LG