لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۴

اسرائیل دو گذرگاه مرزی مرتبط با غزه را بست


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل (نفر دوم از راست) در نشست هفتگی کابینه در اورشلیم – ۱۱ آبان ۱۳۹۳
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل (نفر دوم از راست) در نشست هفتگی کابینه در اورشلیم – ۱۱ آبان ۱۳۹۳

در پی پرتاب یک راکت از سوی غزه به جنوب اسرائیل، ارتش اسرائیل روز یکشنبه اعلام کرد که در واکنش به آن حمله، دو گذرگاه عمده ارتباطی «کِرِم شالوم» و «اِرِز» در مرز با نوار غزه را بسته است.

به گفته مقامات اسرائیلی، این دومین حمله راکتی است که پس از برقراری آتش‌بس و پایان جنگ ۵۱ روزه در غزه در اوایل شهریور ماه، بوقوع پیوسته و تلفات یا خسارتی در پی نداشت. هنوز هیچ گروه فلسطینی مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است.

گذرگاه کرم شالوم که طرف فلسطینی آن را «کرم ابوسالم» می‌نامد، تنها گذرگاه تجاری نوار غزه است که مایحتاج اساسی و مصالح ساختمانی مورد نیاز ساکنان غزه از آن طریق ارسال می‌شوند و گذرگاه ارز که فلسطینی‌ها آن را «بیت حانون» می‌خوانند، ویژه تردد افراد است.

بخش‌های بزرگی از نوار غزه در جریان جنگ تابستان گذشته تخریب شد و ارسال مصالح ساختمانی و دیگر لوازم مورد نیاز، برای بازسازی غزه بسیار اهمیت دارد. بیش از ۲هزار فلسطینی که بیشترشان غیرنظامی بودند، و همینطور ۷۳ اسرائیلی که بیشتر آنها از سربازان ارتش بودند، در جریان این جنگ کشته شدند.

از سوی دیگر، حمله جمعه شب در حالی صورت گرفت که درگیری‌ها بین فلسطینی‌های ساکن شرق اورشلیم با نیروهای پلیس اسرائیل در اطراف منطقه «حرم شریف» بالا گرفته بود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه در نشست هیات دولت گفت باید برای آرام کردن اوضاع تلاش کرد و از اقدامات تحریک‌آمیز دوری نمود. وی شنبه شب هم در گفتگو با رئیس پارلمان اسرائیل، کنِسِت، گفت نمایندگان در قبال تنش میان یهودیان و مسلمانان در ارتباط با حرم شریف، باید از خود «مسئولیت و خویشتن‌داری» نشان دهند.

برخی از اسرائیلی‌ها بر این باور هستند که فلسطینی‌ها از این موقعیت برای ایجاد ناآرامی استفاده خواهند کرد و آقای نتانیاهو می‌گوید از امکان هرگونه سوء استفاده از این موقعیت توسط هر گروهی پیشگیری خواهد کرد.

برخی اماکن مذهبی اورشلیم، که مسلمانان آن را «بیت المقدس» می‌نامند، مورد احترام یهودیان، مسلمانان و مسیحیان است و محوطه حرم شریف، که یهودیان آن را «هار هابایت» می‌نامند، نیز از مقدس‌ترین اماکن مذهبی آن شهر است که شامل قبة الصخره، قبة السلسله و مسجد الاقصی است.

پس از مکه و مدینه، از مسجدالاقصی به عنوان سومین مکان مقدس مسلمانان یاد می‌شود و موضوع دسترسی و بازدید به این مناطق گاه موجب بروز حساسیت‌هایی می‌شود. هم یهودیان و هم مسلمانان مجاز به بازدید از این مسجد هستند، اما تنها مسلمانان اجازه دارند که در آن نماز بخوانند.

به باور یهودیان معابد اولیه اروشلیم در این محل بنا شده بود. دیوار ندبه، که مقدس‌ترین مکان برای یهودیان است، در همین ناحیه واقع شده است. از این رو فعالان اسرائیلی در تلاش هستند تا قوانین موجود را تغییر دهند و به آنها نیز اجازه برگزاری نماز و نیایش در آن مکان مقدس داده شود.

درگیری بین نیروهای امنیتی اسرائیل و فلسطینی، از چند هفته پیش و زمانی شروع شد که پلیس اسرائیل یک مرد مسلح فلسطینی را با شلیک گلوله از پای در آورد. وی پیشتر به یک یهودی افراطی که در جریان نشستی خواستار اجازه یافتن یهودیان برای اقامه نماز در حرم شریف بود حمله‌ور شده و وی را زخمی کرده بود.

XS
SM
MD
LG