لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۴

تجدید خشونت در کراته غربی و نوار غزه


با ترور یک بمب ساز شبه نظامی و قتل یک اسرائیلی، خشونت روز سه شنبه به غزه و کرانه غربی بازگشت . اقداماتی که ، به گفته مفسرگاردین، احتمالا کوشش آمریکا برای بازگرداندن دو طرف به میز مذاکره پس از بن بستی چهارساله را پیچیده خواهد ساخت.

ترور هدفمند حسام مشعل، ۲۴ ساله، در یک حمله هوایی در شمال غزه با این خطر همراه است که آتشی بسی که ازپایان مناقشه هشت روزه در نوامبر گذشته برقراربوده است مختل شود. اسراییلی ها مشعل را یک تروریست «وابسته به جهاد جهانی» توصیف کرده اند.

در کرانه غربی، درپی کشته شدن مردی ۳۰ ساله با ضربات چاقو، در حالی که در انتظار اتوبوس بود، زد و خورد درگرفت. مقامات اسراییلی که می ترسیدند این حادثه مناقشه های گسترده ای را موجب شود، شمار زیادی از نیروهای امنیتی را به محل فرستادند.

گاردین اظهارعقیده می کند که تجدید خشونت احتمالا جان کری وزیر امور خارجه آمریکا را مایوس می سازد. او سعی دارد اسراییلی ها و فلسطینی ها را پس از چهار سال به مسیر گفت و گوی مستقیم باز گرداند.

ارتش اسراییل ادعا کرد مشعل در حمله راکتی اخیر به ناحیه ییلاقی ایلات در کرانه دریای سرخ شرکت داشت و می گوید او در سازمان های تروریستی جهادی سلفی متفاوت فعال بود و چهره تروریستی عمده ای درچند سال گذشته بوده است.

در بیانیه ارتش اسرائیل گفته می شود مشعل «با تمام سازمان های تروریستی در نوار غزه کارمی کرد. انواع مهمات را می ساخت و معامله می کرد، در راکت وابزار انفجاری متخصص بود و آنها را به سازمان های تروریستی می فروخت.»

درحمله به ایلات در ۱۷ آوریل، دو راکت از شبه جزیره سینا در مصرپرتاب شد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیراسراییل گفت حمله «کار یک سلول تروریستی بود که غزه را ترک کرد و از سینا برای حمله به اسراییل استفاده می کند.»


روز سه شنبه، نتانیاهو گفت «ما امروزبه یکی ازکسانی که در شلیک راکت به ایلات شرکت داشت حمله کردیم.» او این اقدام را ادامه سیاست اسراییل در دفاع از شهر وندان اسراییل نامید.

به گزارش گاردین، یک سخنگوی حماس که غزه را کنترل می کند، قتل هدفمند را «خطرناک وغیر قابل توجیه» وناقض توافقنامه آتش بس نامید.

در کرانه غربی، درپی حمله به یک اسراییلی ساکن یکی از محله های یهودی نشین زد و خورد بین ساکنان محل و نیروهای امنیتی درگرفت. یهودیان دو مدرسه فلسطینی را سنگباران کردند.

یاریولوین، رییس ائتلاف حاکم اسراییل، حمله را «پاسخ فلسطینیان به کوشش های صلحجویانه جان کری» توصیف کرد.
XS
SM
MD
LG