لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

سازمان ملل متحد «کشور فلسطین» را به رسمیت شناخت


مجمع عمومی سازمان ملل متحد موقعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی در این سازمان را به «کشور ناظر غیر عضو» ارتقا داد. اکثریت اعضای سازمان ملل متحد در یک رای گیری روز پنجشنبه از تلاش مقامات فلسطینی برای ارتقای وضعیت خود در این سازمان حمایت کردند.

اقدام فلسطینی ها با مخالفت شدید اسراییل و ایالات متحده همراه بود. ۱۳۸ کشور عضو سازمان ملل متحد به قطعنامه ارتقای موقعیت تشکیلات خودگردان فلسطینی رای مثبت دادند. ۴۱ کشور رای ممتنع دادند و ۹ کشور از جمله آمریکا، اسراییل و کانادا رای منفی دادند.

محمود عباس، مقام ارشد فلسطینی پیش از رای گیری در سازمال ملل متحد، در یک سخنرانی از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواست «شناسنامه تولد» کشور فلسطین را صادر کند.

اما پیروزی دیپلماتیک فلسطینی ها، فاقد حمایت برخی از بازیگرهای مهم بین المللی است. در اتحادیه اروپا بر سر این موضوع اختلاف است بطوریکه ۱۴ کشور از اقدام فلسطینی ها حمایت کردند و ۱۲ کشور از جمله بریتانیا و آلمان به قطعنامه رای ممتنع دادند. تنها جمهوری چک در جمع کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روز پنجشنبه رای منفی داد.

کشورهای عربی و اسلامی قویا از فلسطینی ها حمایت کردند. ترکیه وزیر امورخارجه خود را برای رای گیری به سازمان ملل متحد فرستاده بود.

احمد داوود اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه در یک سخنرانی پر حرارت گفت: «بگذارید صریح بگویم، چشم انداز ما برای رسیدن به عدالت، نظم جهانی و حقوق بشر، محقق نخواهد شد مگر اینکه ما پرچم کشور فلسطین را در کنار پرچم خود به عنوان یک عضو کامل سازمان ملل متحد بر افراشته ببینیم، و آن روز به زودی می آید.»

اظهارات وزیر امورخارجه ترکیه با تشویق حاضران همراه بود.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد قویا با قطعنامه ارتقای موقعیت فلسطینی ها مخالفت کرد. او پس از رای گیری گفت وضعیت جدید فلسطینی ها در سازمان ملل متحد باعث این نمی شود که فلسطین به عنوان یک کشور تاسیس شود. او گفت موقعیت جدید نباید به غلط به منزله صلاحیت عضویت کامل در سازمان ملل متحد تلقی شود.

سفیر اسراییل در سازمان ملل متحد نیز گفت وضعیت جدید فلسطینی ها باعث پیشرفت روند صلح نمی شود و وضعیت حاضر در منطقه را تغییر نمی دهد و همچنین باعث تغییر ارتباط مردم یهود با اسراییل که هزاران سال سابقه دارد نخواهد شد.

در مناطق فلسطینی روز پنشجنبه پس از رای گیری در سازمان ملل متحد جشن های بزرگی برگزار شد.
XS
SM
MD
LG