لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۹

سخنان جان کری پیرامون روند صلح خاورمیانه


هفته پیش، اسرائیل و فلسطینیان موافقت کردند برای مذاکره درباره رهنمودهای تجدید مذاکرات صلح ملاقات کنند. جان کری وزیر امورخاجه آمریکا این توافق را روز ۱۹ ژوئیه درامان، پایتخت اردن، اعلام کرد.

اوگفت: «ما به توافقی رسیده ایم که اساسی برای از سرگیری مذاکرات مستقیم درباره وضعیت نهایی صلح بین فلسطینیان و اسرائیلیان بوجود آید. این گامی خوشایند به پیش است.»

کری گفت این توافق هنوز در راه قطعی شدن است و اگر کارها آن گونه که انتظارمی رود انجام گیرد، صائب عریقات مذاکره کننده اصلی فلسطینیان و زیپی لیونی وزیر دادگستری اسرائیل ، همراه با ایساک مولهو، نماینده ویژه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، برای آعاز مذاکرات مقدماتی به واشنگتن خواهند آمد.

جان کری افزود:«بهترین راه برای این که شانسی به مذاکرات داده شود این است که خصوصی نگاهداشته شود. همه می دانند کار آسانی نیست... می دانیم که چالش های موجود، گزینش های بسیارسختی را در روزهای آینده ایجاب می کند.»

جان کری آنچه را رهبری شجاعانه محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی و بنیامین نتانیاهو نخست وزیراسراییل نامید، ستود وگفت هر دوی آنها گزینش های دشواری انجام داده اند وهر دو درپیشرفت در این جهت کارساز بوده اند.

وزیر امور خارجه آمریکا یاد آورشد دلیل امیدواری او این است که اسرائیلی ها وفلسطینی ها گام های مثبتی برمی دارند، و نیز وعده این که این گام ها تمام امکانات در آینده را نشان می دهد.

آقای کری گفت:‌«ما با آگاهی از این که راه پیش رو دشوار خواهد بود و چالش هایی که در برابر طرفین قراردارد عظیم است، از همه می خواهیم با اعتقاد کامل عمل کنند و پیش بروند. نمایندگان دو ملت پر غرور امروز تصمیم گرفته اند که این راه دشوار، ارزش پیمودن دارد و برخورد با چالش هایی که ما پیش رو داریم ارزشمند است. آنها شجاعانه تشخیص داده اند اسرائیلیان و فلسطینیان برای این که بتوانند در کنارهم با صلح و امنیت زندگی کنند، نیاز دارند مستقیما به گفت وگو بنشینند.»
XS
SM
MD
LG