لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۶

ادامه درگیری‌ها بین اسرائیل و غزه؛ شش فلسطینی‌ و یک اسرائیلی کشته شدند


در درگيری‌های ۲۴ ساعت گذشته ميان اسرائيل و حماس و ساير جناح‌های تندرو، شش فلسطينی غيرنظامی در نوار غزه و يک اسرائيلی در شهر اشکلون کشته شدند. از سال ۲۰۱۴ تا کنون اين شديدترين درگيری است که ميان دو طرف گزارش شده است.

نوار غزه از ديروز دوشنبه تا بامداد امروز زير آتش سنگين جنگنده های اسرائيلی بود. اسرائيل می گوید اين حملات در واکنش به موشک‌باران های حماس از نوار غزه به شهر مرزی اشکلون صورت می گيرد.

نيروهای دفاعی اسرائيل روز سه شنبه اعلام کردند که جت های جنگنده شان اهداف حماس و جهاد اسلامی در سراسر غزه را در هم کوبيده اند و گفتند که حماس را برای اعمالش تنبيه خواهند کرد.

از آن سو، مقام‌های فلسطينی می‌گويند در حمله های هوايی اسرائيل تا حال، سه نفر، از جمله دو عضو حماس کشته و ۹ تن مجروح شده اند.

در پی اين درگيری ها، بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل برای ديدار با سران ارتش دوشنبه شب پيش از موعد مقرر از پاريس به اسرائيل بازگشت.

بروز اين درگيری ها تلاش های جاری سازمان ملل متحد، مصر و قطر در زمينه برقراری يک آتش بس بلند مدت را با خطر مواجه کرده و بيم آن می رود که منطقۀ فقيرنشين نوار غزه بار ديگر در انتظار جنگی عمده باشد.

اين بحران زمانی شدت گرفته که نخست وزير اسرائيل تصميم گرفته به قطر اجازه دهد سوخت و ميليون ها دلار برای افزايش حقوق مردم به نوار غزه منتقل کند.

منطقه از سال ۲۰۰۸ تا کنون شاهد سه جنگ بزرگ ميان اسرائيل و نيروی های تندرو فلسطينی بوده است. در اين درگيری ها تا کنون دو سرباز اسرائيلی و دست کم ۲۳۳ فلسطينی در غزه کشته شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG