لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

نخست وزیر اسرائیل در سازمان ملل: توافق اتمی ایران اصلاح یا لغو شود


نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه در سخنانی در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، با تکرار انتقادهای خود علیه توافق جامع هسته‌ای تیر ۱۳۹۴ قدرت‌های جهانی با ایران، خواستار اصلاح یا لغو آن شد.

بنیامین نتانیاهو در هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی گفت توافق هسته‌ای ایران باید تغییر کند، به نحوی که آن بندهایی که برنامه اتمی تهران را برای یک مدت مشخص محدود می‌کند باید حذف شوند.

وی پیشتر با این استدلال که حکومت ایران قابل اعتماد نیست و از ابتدا مخالف مذاکره با تهران بود، ضمن تقدیر از موضع رئیس جمهوری آمریکا در برابر برجام گفت، این توافق یا باید اصلاح شود یا لغو گردد.

وی با اشاره به فعالیت‌های ایران در خاور میانه، که اسرائیل و متحد عمده آن یعنی آمریکا معتقدند عامل بی‌ثباتی منطقه است، گفت کشورش از تاسیس پایگاه‌های دائم نظامی ایران در سوریه جلوگیری خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پیشتر در روز سه شنبه در نخستین سخنرانی خود در نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایران را جزو کشورهای یاغی دسته بندی کرد که جهان و مردم خود را تهدید می‌کند.

وی در انتقاد از برجام، آن را توافقی «بد» دانست و گفت ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم کشوری که مرگ بر آمریکا می‌گوید، می‌خواهد اسرائیل را محو کند و دشمن متحدان ماست، به سلاح هسته‌ای دسترسی داشته باشد.

پرزیدنت ترامپ با تفکیک رژیم جمهوری اسلامی از مردم ایران گفت، ایران کشوری است با فرهنگ غنی و مردم آن می‌خواهند به ریشه‌های اصیل خود باز گردند، روزهایی که شاد و رو به پیشرفت باشد.

تازه ترین خبرها را در توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید:

نخست وزیر اسرائیل نیز در بخشی از سخنرانی خود در پیامی مستقیم به مردم ایران گفت «شما دشمن ما نیستید، شما دوست ما هستید،» و بعد عبارت «شما دوست ما هستید» را به فارسی تکرار کرد.

جمهوری اسلامی ایران اسرائیل را به عنوان یک کشور به رسمیت نمی‌شناسد و مقام‌های ایرانی بارها آن را تهدید به نابودی کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG