لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۹

بنیامین نتانیاهو به ژاپن سفر می کند


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل روز یکشنبه وارد ژاپن می شود تا با شینزو آبه همتای ژاپنی خود به گفتگو بنشیند.

انتظار می رود دو رهبر، در کنار موضوعات مورد علاقه دو طرف و همکاری های اقتصادی دو جانبه، در باره برنامه هسته ای ایران نیز گفتگو کنند.

احتمال دارد آقای نتانیاهو از نخست وزیر ژاپن بخواهد در ارتباط با گفتگوهای ایران و شش قدرت جهانی در مورد برنامه هسته ای ایران جانب اسراییل را بگیرد.

ایران و گروه ۱+۵ روز سه شنبه گفتگو های خود را در شهر وین اتریش از سر خوهند گرفت.

اسراییل به این گفتگوها و توافق موقت حاصل شده با ایران بدیین است و می گوید به نمی توان به جمهوری اسلامی ایران اطمینان کرد. ادعایی که تهران آن را رد می کند و حسن روحانی رییس جمهوری ایران اعلام کرده که برای رفع نگرانی های جامعه بین المللی و لغو تحریم های علیه ایران مصمم است.

دولت باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده نیز اعلام کرده که باید به دیپلماسی فرصت داد و این مذاکرات فرصتی است برای ایران تا عزم خود برای رفع نگرانی های جامعه جهانی را نشان دهد و ثایت کند که برنامه هسته ای کشورش صلح آمیز است.

هدف دور بعدی گفتگوهای ایران و شش قدرت جهانی، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، تدوین پیش نویس یک توافق جامع و پایدار است که بر اساس آن فعالیت هسته ای ایران، به منظور رفع نگرانی های غرب از انحراف به سمت دستیابی به سلاح هسته ای، به مقدار زیادی محدود و کنترل می شود.
XS
SM
MD
LG