لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

کاخ سفید: روسیه همچنان عضوی از مذاکره برجام به شمار‌می‌رود؛ احیای برجام به نفع همه است


جن ساکی سخنگوی سفید - آرشیو
جن ساکی سخنگوی سفید - آرشیو

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه درکنفرانس خبری روزانه در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه آیا دولت رئیس جمهوری بایدن به صداقت روسیه در میانجی‌گری مذاکره با ایران اعتماد دارد گفت که در هرمذاکره‌ای مساله اصلی اعتماد نیست بلکه مساله اصلی راستی آزمایی و پس از آن اعتماد است. و این مقوله درباره مذاکرات با ایران صدق می کند.

خانم ساکی با بیان این که روسیه عضوی از مذاکرات گروه پنج به علاوه یک بوده است تاکید کرد که مسکو همچنان یکی از طرفهای گفتگو است.

او گفت که وجود فهم و ذهنیت در مورد به توان ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و تحقق احیای برجام به نفع همه است و هیچ شک و ابهامی در این مورد وجود ندارد.

به گفته خانم ساکی: بنابراین در این مرحله، ما فقط به کار خود ادامه می دهیم و امیدواریم در این توافق پیشرفت کنیم.

امروز همچنین ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری خود به مقامات جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که در صورتی که تهران ناسازگاری نشان دهد، واشنگتن ممکن است از مذاکرات کناره گیری کند.

اقای پرایس بدون اشاره بار دیگر با اشاره به دیگر گزینه‌ها بدون برشمردن آن ها افزود: «اگر ایران نخواهد با حسن نیت مشارکت کند»، ایالات متحده و متحدان و شرکای آن «جایگزین‌هایی» دیگر را دنبال خواهند کرد.

این در حالیست که سخنگوی وزارت امورخارجه در تهران مدعی شد که «بیش از ۹۸ درصد پیش‌نویسی که آماده شده است، به‌صورت مشترک نگارش و تنظیم شده و آنچه باقی مانده، مواردی است که باید مرتفع شود.»

سعید خطیب زاده این موارد را «موضوعات مربوط به حوزه رفع تحریم‌ها، در حوزه تضامین و در خصوص برخی ادعاهای سیاسی» درباره برنامه هسته‌ای ایران عنوان کرد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG