لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

موزه‌های اسرائیل گنجینه‌های هنری خود را به پناهگاه‌های زیرزمینی منتقل کردند


تانیا کوئن اوزیلی، مدیر موزه هنر تل‌آویو، در کنار تابلوی نقاشی «فریدریکه ماریا بیر»، اثر «گوستاو کلیمت» در سال ۱۹۱۶ میلادی و سایر آثار هنری که به پناهگاه زیرزمینی موزه منتقل شده‌اند تا از حملات راکتی در امان باشند.
تانیا کوئن اوزیلی، مدیر موزه هنر تل‌آویو، در کنار تابلوی نقاشی «فریدریکه ماریا بیر»، اثر «گوستاو کلیمت» در سال ۱۹۱۶ میلادی و سایر آثار هنری که به پناهگاه زیرزمینی موزه منتقل شده‌اند تا از حملات راکتی در امان باشند.

موزه‌های معتبر اسرائیل پس از حمله شبه‌نظامیان حماس در بامداد روز ۱۵ مهر به این کشور، برای محافظت از با ارزش‌ترین آثار هنری و گنجینه باستانی خود سریعاً وارد عمل شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «طومارهای دریای مرده»، دست‌ نوشته‌هایی کهن به زبان عبری که از موزه لوور پاریس به امانت گرفته شده، یک شاهکار هنری سال ۱۹۱۶ میلادی (۱۲۹۵ هجری شمسی) از گوستاو کلیمت، نقاش اتریشی، و آثار با ارزش دیگر به سرعت به پناهگاه‌های ویژه منتقل شدند تا اطمینان حاصل شود که در طول حملات راکتی به اسرائیل آسیب نمی‌بینند.

هاگیت مائوز، متصدی «مزار کتاب»، یک شاخه از موزه اسرائیل در اورشلیم، گفت: «برداشتن آثار از یک نمایشگاه کاری است که معمولا انجام نمی‌شود، چون ما به [استحکام] ساختمان اعتماد داریم، به ایمنی ویترین‌ها اعتماد داریم. اما این وضعیت متفاوت است. در نتیجه باید مطابق با آن عمل کنیم.»

ساختمان نمادین این موزه که به شکل در کوزه‌هایی که «طومارهای دریای مرده» در آنها پیدا شده ساخته شده است، اغلب مملو از بازدیدکنندگانی است که مشتاق دیدن مجموعه متون مذهبی باستانی هستند. در حال حاضر، بر روی هشت ویترین دیواری، یادداشت‌های کاغذی با عبارت «به طور موقت منتقل شده‌اند» قرار داده شده است.

هاگیت مائوز گفت: آخرین بار که موزه، این آثار نفیس را از نمایش برداشت، در طول جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ بود؛ زمانی که عراق موشک‌هایی را به سمت اسرائیل شلیک کرد.

به نوشته رویترز، موزه هنر تل‌آویو نیز اقدامات احتیاطی مشابهی را انجام داده است.

پرتره «فریدریکه ماریا بیر»، از گوستاو کلیمت نقاش اتریشی که دو سال پیش از مرگش آن را کشید، اکنون روی یک قفسه در یک پناهگاه مستحکم زیرزمینی با آثار دیگر نگهداری می‌شود. دیوارهای موزه اکنون از این آثار ارزشمند خالی هستند.

تانیا کوئن اوزیلی، مدیر موزه، به رویتز گفت: «این آثار هنری، جنگ را تجربه کرده‌اند، برخی از آنها از جنگ جهانی دوم جان سالم به در برده‌اند. ما برای مدت کوتاهی است که متصدی آنها هستیم و باید از آنها محافظت کنیم. [باید] از آنها برای آیندگان و برای تاریخ محافظت کنیم.»

XS
SM
MD
LG