لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

نتانیاهو: افشای دیدار وزیر خارجه اسرائیل با همتای لیبیایی مفید نبود


بنیامین نتانیاهو.
بنیامین نتانیاهو.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه وزیر خارجه این کشور را مسئول افشای دیدار محرمانه با همتای لیبیایی او دانست که واکنش‌های شدیدی در طرابلس به همراه داشت.

دفتر الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، ۲۶ اوت، خبر ملاقات وی با نجلا منقوش، همتای لیبیایی او در اوایل ماه اوت در ایتالیا را منتشر کرد. این بیانیه پس از انتشار گزارش رسانه‌های اسرائیلی درباره این دیدار منتشر شد. عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر لیبی، در مواجهه با موجی از اعتراضات علیه این دیدار، منقوش را برکنار کرد.

نتانیاهو در پاسخ به سوالی درباره انتشار این خبر به شبکه تلویزیونی «آنت‌۱» قبرس گفت که مشخص است انتشار آن مفید نبود. او در ادامه گفت: «من به همه وزرای دولت دستور داده‌ام که برای این‌گونه دیدارها و انتشار خبر آنها باید از قبل با دفتر من هماهنگی انجام دهند.»

تحلیلگران می‌گویند دبیبه و دیگر رهبران لیبی برای برقراری روابط با اسرائیل تلاش کرده‌اند، به این امید که ایالات متحده که عادی‌سازی روابط اعراب با اسرائیل را در اولویت خود قرار داده، در کشمکش‌های سیاسی داخلی از آنها حمایت کند.

کوهن در پستی در ۲۸ اوت در رسانه‌های اجتماعی ضمن دفاع از عملکرد خود گفت که همیشه با احتیاط برای تقویت روابط خارجی اسرائیل از کانال‌های آشکار و پنهان استفاده کرده است.

XS
SM
MD
LG