لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

درگیری‌های مسلحانه بار دیگر پایتخت لیبی را به خشونت کشاند


دود ناشی از درگیریهای مسلحانه در شهر طرابلس در روز سه شنبه.
دود ناشی از درگیریهای مسلحانه در شهر طرابلس در روز سه شنبه.

گزارش‌ها از طرابلس، پایتخت لیبی، حاکی است این شهر صحنه برخوردهای شبانه بین جناحهای مسلح قدرتمند در چندین ناحیه بوده که تا بامداد سه‌شنبه، ۲۴ مردادماه، ادامه یافت. این شدیدترین خشونت در طرابلس طی سال جاری است.

به گزارش رویترز، درگیریها بین جناح موسوم به «بریگاد ۴۴۴» و «نیروی بازدارنده ویژه» به ماهها آرامش نسبی در طرابلس خاتمه داده است. این دو جناح که حامی دولت موقت «اتحاد ملی» بوده اند در سال گذشته نیز درگیریهایی کوتاه مدت داشتند.

میزان تلفات نامعلوم است ولی یک واحد بهداری وابسته به وزارت دفاع لیبی گفت سه جسد را یافته است. یک سخنگوی خدمات آمبولانس نیز از مجروح شدن ۱۹ تن و تخلیه ۲۶ خانوار از صحنه های نبرد خبر داد.

وزارت بهداشت از شهروندان خواسته است خون اهدا کنند.

کشور آفریقایی لیبی از زمان یک قیام با پشتیبانی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در سال ۲۰۱۱ میلادی و نیز تقسیم خاک کشور بین جناحهای متخاصم شرقی و غربی در سال ۲۰۱۴ صلح و امنیت اندکی داشته است. در این مدت پیشرفتی در راستای حصول یک چاره سیاسی پایدار به دست نیامده و جناحهای مسلح که از قدرت و اعتبار مالی برخوردار هستند گرفتار نبرد با یکدیگر هستند.

یک منبع «بریگاد ۴۴۴» گفته است که «نیروی بازدارنده ویژه» که کنترل فرودگاه «معیتیقه» در طرابلس را عهده دار است روز دوشنبه محمود حمزه، فرمانده بریگاد، را به اسارت گرفت. در پی آن، درگیریهایی در اواخر وقت دوشنبه و سحرگاه سه شنبه در نزدیکی فرودگاه «معیتیقه» رخ داد.

XS
SM
MD
LG