لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۷

تایید وجود تونل‌های مخفی در مرز اسرائیل و لبنان از سوی نیروهای حافظ صلح سازمان ملل


دولت اسرائیل معتقد است تونل‌ها از سوی حزب‌الله لبنان و برای انجام حمله در خاک این کشور حفر شده است. 
دولت اسرائیل معتقد است تونل‌ها از سوی حزب‌الله لبنان و برای انجام حمله در خاک این کشور حفر شده است. 

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد تایید کردند که در بازدید از روستایی در اسرائیل، تونل‌هایی مشاهده کرده‌اند. اسرائیل پیش از این اعلام کرده بود دو تونل در مرز این کشور با لبنان کشف کرده که گمان می‌رود از سوی نیروهای حزب‌الله لبنان حفر شده‌‌اند.

نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در بیانیه‌ای نوشتند که در بازدید از منطقه مطله، در اسرائیل، این تونل‌‌ها را دیده‌اند و در حال حاضر مشغول رایزنی با هر دو طرف هستند تا اقدام‌های لازم را انجام دهند.

ارتش اسرائیل اخیرا عملیاتی را آغاز کرده که هدف از آن کشف تونل‌های حفر شده از سوی حزب‌الله لبنان عنوان شده است. این تونل‌ها عمدتا برای انتقال تجهیزات مختلف و نیرو مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دولت اسرائیل پیش از این از دولت لبنان و سازمان ملل متحد درخواست کرده بود این تونل‌ها را تخریب کنند؛ تونل‌هایی که دولت اسرائیل معتقد است از سوی حزب‌الله لبنان و برای انجام حمله در خاک این کشور حفر شده است.

پیش از این «نبیه بری» رییس مجلس لبنان گفته بود اسرائیل سندی برای اثبات ادعاهای خود درباره این تونل‌ها و این‌که از سوی حزب‌الله حفر شده‌اند، ارائه نکرده است. جنبش امل، حزب نبیه بری، از جمله متحدان حزب‌الله است.

پیش از این بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل، در بازدید از مناطقی که ارتش اسرائیل در آن مشغول عملیات است، گفته بود: «هر کس به اسرائیل حمله کند، مسئولیتش با خودش است». در این سفر سفرای ۲۵ کشور نتانیاهو را همراهی می‌کردند.

دولت اسرائیل پیش از این فیلمی از یک تونل کشف شده منتشر کرده بود که از یک روستا در لبنان تا نزدیکی یکی از شهرک‌های اسرائیلی ادامه داشت. در این فیلم چند عضو حزب‌الله لبنان هم دیده می‌شدند.

نخست‌وزیر اسرائیل گفته است این تونل‌ها امکان عبور «موتورسیکلت، نیرو و تجهیزات» را داشتند.

نتانیاهو پیش از این در گفت‌وگوی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفته بود که رفتارهای حزب‌الله لبنان «بخشی از رفتار تجاوزگرانه ایران در منطقه است.» او این اقدام‌ها را «تجاوز شرم آور به حق حاکمیت اسرائیل، و تخطی فاحش از قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد» توصیف کرده بود.

پس از اعلام کشف این تونل‌ها، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پیامی ضمن حمایت از «تلاش‌های اسرائیل برای حفظ حق حاکمیت خود»، نوشته بود که آمریکا از ایران و همه عوامل آن می خواهد تجاوز و تحریکات منطقه ای خود را که «تهدیدی غیرقابل قبول علیه اسرائیل و امنیت منطقه است» متوقف کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG