لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۳

هشدار جان بولتون به حزب الله لبنان و ایران برای اقدامات مخرب علیه اسرائیل


جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، از حزب الله لبنان و حامیانش، از جمله ایران، خواست از اقدامات مخرب خود علیه اسرائیل دست بردارند.

آقای بولتون روز سه شنبه ۱۳ آذر در بیانیه‌ای با هشدار به حزب الله و حامیان این گروه، از جمله ایران، از آنها خواست از تشدید بحران و تهدید اسرائیل خودداری کنند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «آمریکا قویا از تلاش های اسرائیل برای حفظ حق حاکمیت خود حمایت می کند و ما از حزب الله می خواهیم که تونل زدن به داخل اسرائیل را متوقف کرده و از تشدید شرایط و بروز خشونت خودداری کند.»

وی افزود: «به طور گسترده تر، ما از ایران و همه عوامل آن می خواهیم که تجاوز و تحریکات منطقه ای خود را، که تهدیدی غیرقابل قبول علیه اسرائیل و امنیت منطقه است، متوقف کنند.»

گروه حزب الله لبنان از سوی ایالات متحده و برخی متحدان آن به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می شود.

دولت آمریکا می گوید که یکی از هدف های تحریم های گسترده جمهوری اسلامی، قطع منابع مالی این کشور برای گروه هایی چون حزب الله است.

۲۹ آبان، وزیر خارجه آمریکا در واکنش به تحریم شبکه ارسال نفت ایران به سوریه، با بیان این که نقض تحریم‌های آمریکا «پیامدهای جدی» برای ناقضان به دنبال دارد، از رهبر جمهوری اسلامی خواست به جای هزینه کردن ثروت ایرانی‌ها برای تروریست‌ها، آن را برای مردم ایران هزینه کند.

وزارت خزانه داری آمریکا ماه پیش، با تحریم ۹ فرد و نهاد در یک شبکه بین المللی، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که رژیم ایران در این شبکه از طریق همکاری با شرکت های روسی، میلیون‌ها بشکه نفت در اختیار گروه هایی چون حزب الله و رژیم بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق قرار می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این تحریم ها گفت که آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، باید تصمیم بگیرد که آیا هزینه کردن پول مردم ایران برای خود مردم ایران مهم‌تر است، یا برای ابداع روش‌های جدید تامین مالی بشار اسد، حزب الله، حماس، یا دیگر تروریست‌ها.

از سوی دیگر، برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران، این هفته گفت: تحریم های ایران به قطع جریان تامین مالی حماس و حزب الله کمک می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG