لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۰

ارتش اسرائیل از کشف تونل‎های بین مرزی حزب‌الله خبر داد


ارتش اسرائیل دوشنبه شب عملیاتی را برای نابودی تونل های بین مرزی که حزب الله آنها را ساخته است، آغاز کرد. گزارش شده مسیر این تونل ها از لبنان به خاک اسرائیل است.

به گزارش روزنامه اسرائیلی هاآرتص، ارتش اسرائیل خبر کشف این تونل ها را روز سه شنبه داد و اعلام کرد نابودی آنها آغاز شده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، روز دوشنبه در بروکسل، با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیدار و گفتگو کرد. هاآرتص می نویسد دو طرف در مورد راه های همکاری برای مقابله با «تجاوز ایران» در منطقه - سوریه، عراق و لبنان - صحبت کردند. در این دیدار مقامات دیگر از جمله رئیس موساد نیز حضور داشتند.

در همین حال، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پیامی به گزارش های مربوط به تونل های ساخت حزب الله واکنش نشان داد و گفت، آمریکا قویا از تلاش های اسرائیل برای حفظ حق حاکمیت خود حمایت می کند.

او در پیام خود نوشت، آمریکا از حزب الله می خواهد از تونل زدن به داخل اسرائیل دست بردارد و از تشدید شرایط و بروز خشونت خودداری کند.

او در این پیام نوشت، آمریکا از ایران و همه عوامل آن می خواهد که تجاوز و تحریکات منطقه ای خود را، «که تهدیدی غیرقابل قبول علیه اسرائیل و امنیت منطقه است،» متوقف کنند.

ارتش اسرائیل می گوید از سال ۲۰۰۶ خبر داشته که حزب الله سعی کرده است با هدف حمله به اسرائیل، چند تونل در مناطق مختلف مرزی بسازد.

به گزارش هاآرتص، حسن نصرالله، رهبر حزب الله، روز سه شنبه در لبنان و در واکنش به عملیات ارتش اسرائیل احتمالا سخنرانی می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG