لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۲۱:۰۵

سرخط خبرها

ژنرال اسرائیلی: داعش دشمن اسرائیل است

نیتزان آلون، رئیس شاخه ی عملیات نظامی ارتش اسرائیل می گوید داعش، دشمن اسرائیل است و برای مبارزه با این گروه، همکاری اطلاعاتی با متحدانش دارد.

آقای نیتزان روز چهارشنبه گفت، اگرچه ایران تهدید اصلی برای اسرائیل است اما داعش نیز دشمن خطرناکی برای اسرائیل است، دشمنی که شکست آن به زودی امکانپذیر نخواهد بود.

اسرائیل از آغاز ناآرامی ها در سوریه تلاش کرده که درگیر این جنگ نشود. اسرائیل با حکومت سوریه که مورد حمایت ایران و حزب الله لبنان است، مخالف است اما در عین حال نگران قدرت گرفتن نیروهای افراطی مخالف بشار اسد هم است.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

پرزیدنت ترامپ: بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از اسرائیل باید به رسمیت شناخته شود

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه یکم فروردین و طی پیامی در توئیتر گفت زمان آن رسیده که بلندی‌های جولان به عنوان بخشی از اسرائیل به رسمیت شناخته شود.

پرزیدنت ترامپ گفت: «پس از ۵۲ سال زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده به طور کامل مالکیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت بشناسد،‌ که اهمیت استراتژیک و امینتی مهمی برای کشور اسرائیل و ثبات منطقه‌ دارد.»

مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده هم در پیامی در توئیتر گفت: آمریکا در کنار اسرائیل می‌ماند.

​بلندی‌های جولان بخشی از خاک سوریه بوده است و اسرائیل آن را در جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه اشغال کرد و در سال ۱۹۸۱ این منطقه را به خود ضمیمه کرد، اقدامی که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده است.

ایالات متحده در سال‌های گذشته به قطعنامه‌های سالیانه «اشغال جولان سوریه» رای نمی‌داد اما دولت ترامپ رویه خود را تغییر داد و حتی در گزارش اخیر نقض حقوق بشر، از واژه «اشغالی» برای بلندی‌های جولان استفاده نکرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش جان بولتون به بازداشت رئیس دفتر گوایدو: اقدام مادورو بدون پاسخ نمی‌ماند

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه یکم فروردین و در واکنش به خبر دستگیری رئیس دفتر خوان گوایدو در ونزوئلا، به نیکلاس مادورو هشدار داد «این کار بدون پاسخ نمی‌ماند.»

آقای بولتون در توئیتر نوشت: «مادورو یک اشتباه بزرگ دیگر مرتکب شد. دستگیری غیرقانونی روبرتو ماررو، رئیس دفتر خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت، بدون پاسخ نمی‌ماند.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «او باید سریعا آزاد شده و امنیت او هم تضمین شود.»

‌ مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم پیشتر در پیامی دستگیری رئیس دفتر خوان گوایدو را محکوم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زن مریلندی دو ماه پشت سر هم بلیت بخت آزمایی برد

یک زن ۷۰ ساله از ایالت مریلند آمریکا، یک ماه بعد از این که برنده ۱۰۰ هزار دلار بلیت بخت آزمایی شد، ۵۰ هزار دلار دیگر نیز برد.

به گزارش «یو پی آی»، این زن که نام او برده نشده، به مسئولین «لاتاری مریلند» گفت در ماه فوریه یک بلیت بینگوی ۱۰ دلاری خرید و ۱۰۰ هزار دلار برد، و ماه بعد تصمیم گرفت که برخلاف عادتش، و این بار دو تا بلیت ۲۰ دلاری «مکس ئه میلیون» بخرد - که اتفاقا یکی از آنها برنده ۵۰ هزار دلار شد.

وی افزود وقتی به شوهرش زنگ زد که این خبر خوب را به او بدهد، از خوشحالی گریه اش گرفته بود و نمی توانست برای او درست پیام بگذارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رئیس جمهوری سابق برزیل دستگیر شد

میشل تمر، رئیس جمهوری سابق برزیل در جریان تحقیقات مربوط به فساد گسترده در این کشور دستگیر شد.

خبر بازداشت او را رسانه ها در روز پنجشنبه اول فروردین منتشر کردند. تمر، حقوقدان ۷۸ ساله بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ رئیس جمهوری برزیل بود.

تحقیقات در مورد او در چند پرونده جریان دارد. آقای تمر در شهر سائو پائولو دستگیر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کشاورزی تجاری موجب کاهش دو سوم از گونه های مختلف پروانه شده است

کشاورزی تجاری، به کاهش گونه های مختلف پروانه، به خصوص آنهایی که تخصص در گرده‌ افشانی دارند، منجر شده است.

تعداد حشرات گرده افشان رو به کاهش است. شمار زنبورها به طور یکنواخت در حال نزول است، و بنا به یک پژوهش جدید در آلمان، شمار پروانه ها نیز کم شده است.

به گزارش «یو پی آی»، محققین دریافتند که در علفزارهای نزدیکی مزارع کشاورزی تجاری، تعداد گونه های مختلف پروانه، دو سوم کمتر از تعداد گونه های پروانه هایی است که در طبیعت دست خورده پیدا می شود.

این کاهش به خصوص در پروانه هایی که تخصص‌شان گرده افشانی است دیده شده است.

نتایج این مطالعه، در ژورنال علمی «گوناگونی حشرات و حفظ آنها» منتشر شده است که مطالعات پیشین که - آفت کش های شیمیایی در مزارع تجاری، حشرات گرده افشان را از ناحیه می رانند - را تأئید کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمد مطیع، بازیگر تئاتر و سینما در خارج از ایران درگذشت

محمد مطیع بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ایران

«محمد مطیع» بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ایران، در آخرین روز سال ۹۷ در منزل شخصی خود در شهر گوتنبرگ کشور سوئد درگذشت.

این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ایران بعد از بازی در فیلم «وکیل اول» در سال ۶۵ به سوئد مهاجرت کرده بود. او پس سال‌ها مجدد به ایران بازگشت و دوباره به ایفای نقش در تلویزیون و سینمای ایران پرداخت.

محمد مطیع متولد ۲۰ دی ۱۳۲۲ بود و سریال‌ها متعددی همچون «هزاردستان»، «سلطان و شبان»، «امیرکبیر» و «کوچک جنگلی» و فیلم‌های سینمایی «کلاغ»، «دایره مینا»، «بازداشتگاه»، «آوار»، «گردباد» و «روزهای انتظار» را در کارنامه حرفه‌ای خود داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ژاکان باران شاعر ایلامی بازداشت شد

ژاکان باران، شاعر ایلامی

نیروهای امنیتی ایران ضمن ممانعت از برگزاری مراسم نوروز در ملکشاهی ایلام، ژاکان باران شاعر ایلامی را بازداشت کردەاند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هەنگاو، نیروهای ادارە اطلاعات شهرستان ملکشاهی ایلام روز سەشنبە ٢٨ اسفند ٩٧ در پی حمله بە محل برگزاری مراسم نوروز شهرستان ملکشاهی در استان ایلام و ممانعت از برگزاری این جشن باستانی، ژاکان باران شاعر توانخواه ایلامی را بازداشت کردند.

یک منبع مطلع به هەنگاو گفت: «ژاکان باران، از فعالین فرهنگی و مدنی این شهرستان پس از اعتراض بە رفتار نیروهای حکومتی، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد».

این منبع در ادامە اعلام کرد کە ژاکان باران پس از دو روز نگهداری در بازداشتگاه ادارە اطلاعات، بە زندان مرکزی ایلام منتقل شدە است.

حسین باقری با تخلص (ژاکان باران) از شاعران و فعالین شناختە شدە ایلام می‌باشد کە علارغم توانخواه بودن وی، طی سال‌های گذشتە چندین مرتبە بازداشت و بارها بە نهادهای امنیتی احضار شدە است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آمریکا کمک‌های بشردوستانه به قربانیان گردباد و سیل در آفریقا می‌فرستد 

نواحی آسیب دیده در موزامبیک

نهاد توسعه بین‌المللی آمریکا روز پنجشنبه یکم فروردین اعلام کرد کمک‌های بشردوستانه برای کمک به قربانیان گردباد و سیلاب در موزامبیک، زیمبابوه و مالاوی ارسال شده است.

طبق بیانیه صادر شده از سوی این نهاد،‌این کمک‌ها شامل آب آشامیدنی، غذا، تاسیسات بهداشتی و همچنین احداث پناهگاه‌های موقت است. در زمان شروع این بحران‌های طبیعی در آفریقا، آمریکا معادل ۷۰۰ هزار دلار کمک بشردوستانه ارسال کرد.

با ادامه نیاز ساکنان منطقه، کمکی مبلغ ۲۰۰ هزار دلار به موزامبیک و ۵۰۰ هزار دلار به کمک‌ها به مالاوی، زیمبابوه و موزامبیک اختصاص داده شده است. آخرین آمار قربانیان گردباد موزامبیک، ۳۵۰ تن گزارش شده است.

رئیس جمهوری موزامبیک گفته آمار تلفات جانی از یک هزار تن فراتر خواهد رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سایت گوگل تولد باخ آهنگساز بزرگ را با نوآوری هوش مصنوعی جشن گرفت

۲۱ ماه مارس برابر با اول فروردین تولد «یوهان سباستیان باخ» آهنگساز بزرگ آلمانی و نوازندهٔ پیانو است. باخ در سال ۱۶۸۵ به دنیا آمد و یکی از بزرگترین آهنگسازان در تاریخ به شمار می رود.

وب سایت گوگل که به مناسبتهای مختلف از «گوگل دودل» (انگلیسی: Google Doodle) یا تغییر موقتی لوگوی اصلی خود در صفحه اول خود استفاده می‌کند، برای اولین بار از «گوگل دودل» با هوش مصنوعی استفاده کرده است.

روز پنجشنبه یکم فروردین به مناسبت تولد باخ کاربران می توانند با استفاده از «گوگل دودل» در سبک موسیقی باخ آهنگ بسازند.

شرکت گوگل می گوید برای تولید این «دودل» دستگاهی را خلق کرده اند که ۳۰۶ قطعه موسیقی باخ را مطالعه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دستور پرزیدنت ترامپ: دانشگاه‌ها آزادی بیان را رعایت نکنند،‌ بودجه فدرال‌شان قطع می‌شود

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی می‌گوید روز پنجشنبه یکم فروردین، قرار است پرزیدنت ترامپ دستوری اجرایی را امضا کند که مطابق آن، دانشگاه‌ها موظف می‌شوند آزادی بیان را به طور کامل رعایت کنند.

این دستور اجرایی می‌گوید دانشگاه‌هایی که به آزادی بیان احترام نگذارند، با قطع بودجه‌های فدرال روبرو خواهند شد. بر اساس این گزارش، دانشگا‌ه‌ها برای انجام تحقیقات و بررسی‌های خود از دولت فدرال در آمریکا بودجه می‌گیرند.

این گزارش می‌گوید شماری از دانشگاه‌های متعلق به دیدگاه‌های چپ‌گرا مانند برکلی در کالیفرنیا، اجازه برگزاری سخنرانی و یا ابراز عقیده به محافظه‌کاران یا دیدگاه‌های راست‌گرایانه نمی‌دهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیش از ۷۰ نفر در عراق غرق شدند

رود دجله نزدیک موصل - آرشیو

بیش از ۷۰ نفر بر اثر غرق شدن یک کشی در رود دجله در نزدیکی شهر موصل، جان خود را از دست دادند.

منابع بیمارستانی و پلیس این مطلب را روز پنجشنبه اول فروردین، اعلام کردند. دست کم ۷۲ نفر از جمله تعدادی کودک در این حادثه غرق شده اند.

به گفته مقامات بیشتر کشته شدگان زنان و کودکان هستند. آنها می گویند تعدادی از سرنشینان کشتی نجات داده شده اند و کار امدادگران ادامه دارد.

گفته می شود نزدیک به ۱۵۰ نفر در این کشتی بودند و تعداد سرنشینان بیش از ظرفیت آن بود.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

درگیری میان دزفول و اندیمشک؛ گزارش‌های تایید نشده حاکی از مرگ و مجروح شدن چند نفر است

درگیری میان شهروندان دزفول و اندیمشک

گزارش‌ها حاکی از درگیری شدید تعدادی از شهروندان اندیمشک و دزفول است که منجر به زخمی شدن چندین نفر شده است. در شبکه‌های اجتماعی روایت‌های تایید نشده‌ای از مرگ یک یا دو تن نیز دیده می‌شود.

گفته می‌شود دلیل آغاز درگیری نصب تابلو ورودی شهر دزفول در نقطه مورد مناقشه این شهر با اندیمشک است.

خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان گزارش داده که از بعد از ظهر دیروز ۲۹ اسفند ۹۷ فراخوان‌هایی برای نصب تابلوی ورودی شهر دزفول و از سوی دیگر فراخوان‌هایی برای دعوت از اندیمشکی‌ها برای ممانعت از این اقدام در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

جمعیت حاضر بیش از یک هزار نفر گزارش شده است.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از استاندار خوزستان نوشته است، شهروندان این دو شهر باید تا تعیین وضعیت مرزی شهرهای خود صبر کنند و اجازه دهند تا دولت برای آنها تصمیم گیری کند.

اختلاف قدیمی این دو شهرستان به مسئله مرزبندی و تقسیمات کشوری دزفول و اندیمشک برمی‌گردد و بارها بر سر این موضوع درگیری‌هایی بین دو شهر رخ داده است.

به گفته خبرگزاری رکنا، چندی پیش نیز شهرداری دزفول با نصب یک تابلو در ورودی شهر اندیمشک باعث درگیری و اعتراض مردم شهر اندیمشک شده بود که دراین اعتراضات مردم اندیمشک تابلویی را که شهرداری دزفول نصب کرده بود پایین کشیده و با دستگاه برش تکه تکه کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک فعال مدنی همزمان با تحویل سال، مقابل شهرداری فردوسیه سفره خالی پهن کرد

زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی و آتش نشان

«زرتشت احمدی راغب» فعال مدنی، در اولین ساعت تحویل سال نو مقابل ساختمان شهرداری فردوسیه در شهرستان شهریار دست به اعتراض زد.

این آتش‌نشان در اعتراض به اخراج از کار خود به همراه خانواده‌اش سفره‌ای خالی که تکه آجری در آن بود در مقابل ساختمان شهرداری فردوسیه پهن کرد.

زرتشت احمدی راغب، به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری در حمایت از آزادی زندانیان سیاسی، مدنی، صنفی و عقیدتی از چند ماه پیش، بعد از ۱۷ سال از شهرداری شهر فردوسیه اخراج شده است.

آقای احمدی راغب، در اردیبهشت ماه سال ۹۶ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شهریار به اتهام تبلیغ علیه نظام به تحمل ۹ ماه زندان محکوم شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دو مرد پاکستانی در پرونده قتل  وحشیانه دانشجوی متهم به کفرگویی به زندان ابد محکوم شدند

عکس آرشیوی از فعالان پاکستانی معترض به تبرئه یک متهم به کفرگویی

یک دادگاه پاکستانی دو مرد از جمله یک مقام محلی را به خاطر نقشی که در قتل وحشیانه یک دانشجو داشتند، به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش رویترز در روز اول فروردین، این دو پاکستانی متهم هستند که در قتل یک دانشجوی ۲۳ ساله ایفای نقش کرده اند.

این دانشجو پس از یک بحث در مورد دین در خوابگاه دانشگاهی در خیبر پختونخوا، به کفرگویی متهم شد و توسط گروهی از افراد خشمگین به قتل رسید.

تحقیقات آتی اعلام کرد که اتهام کفرگویی علیه دانشجوی ۲۳ ساله به نام مشعل خان درست نبوده است.

تاکنون تعداد قابل توجهی از افراد به اتهام کفرگویی در پاکستان مورد حمله و یا تحت تعقیب قرار گرفته اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مظنون تیراندازی در هلند با اتهام جنایت با انگیزه تروریستی روبرو می شود

بخش انگیسی صدای آمریکا - دادستان ها در هلند می گویند مظنون تیراندازی مرگبار این هفته به یک تراموا در شهر اوترخت با چند مورد اتهام جنایت با انگیزه تروریستی روبرو خواهد شد.

دادستان ها معتقدند گوکمان تانس، متولد ترکیه، در تیراندازی که ۳ کشته و ۳ مجروح به جای گذاشت، به تنهایی اقدام کرده است.

دادستان ها و پلیس در بیانیه ای گفتند همچنان در حال بررسی این امر هستند که مظنون ۳۷ ساله «با انگیزه ای تروریستی اقدام کرده یا ترکیبی از مشکلات شخصی با ایده های افراطی بوده است».

مظنون پس از هشت ساعت جستجو و بستن تمام راه ها در شهر دستگیر شد. پلیس بعدتر مظنون چهارمی را دستگیر کرد و می کوشد مشخص کند «آیا او نقش حمایتی در این تیراندازی داشته است یا نه.»

تانس قرار است روز جمعه در یک جلسه غیرعلنی دادگاه حاضر شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمدصابر ملک رئیسی که ۹ سال در زندان بوده، به شش ماه زندان دیگر محکوم شد

محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی

محمدصابر ملک رئیسی، زندانی سیاسی در حالی که نهمین سال از دوره محکومیت ۱۵ ساله خود را به صورت تبعیدی در زندان اردبیل سپری می‌کند، برای پرونده جدیدی به شش ماه حبس دیگر محکوم شد.

به گزارش کمپین فعالین بلوچ، محمدصابر ملک رئیسی بر اساس حکم صادره توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو اردبیل به ریاست قاضی عباس فیض الهی به اتهام «نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر» برابر با ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

بنا بر این گزارش این حکم در حالی روز گذشته ۲۹ اسفند ۹۷ در زندان اردبیل به این زندانی سیاسی ابلاغ شد که شیراحمد شیرانی دیگر زندانی متهم در این پرونده از این اتهام تبرئه شده است.

همزمان با صدور حکم، این دو زندانی پس از گذشت بیش از ۸۰ روز نگهداری در قرنطینه، در روزهای اخیر به بند ۷ این زندان بازگردانده شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

انفجار در شرق چین جان شش نفر را گرفت

عکس تزئینی است.

انفجار در یک مجموعه صنعتی در شرق چین منجر به کشته شدن دست کم شش نفر شد.

به گزارش رویترز، مقامات و رسانه دولتی چین اعلام کردند در این انفجار که روز پنجشنبه ۱ فروردین در یک کارخانه آفت‌کش واقع در شهر یانچنگ رخ داد، ۳۰ نفر دیگر نیز به شدت مجروح شدند.

مقامات در حال بررسی علت این انفجار هستند و تلاش امدادگران نیز ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ده ها قبر در آرامگاه یهودیان در ماساچوست مورد آسیب قرار گرفتند

روی سنگ قبری در آرامگاه یهودیان «فال ریور» سلام نازی‌ها «هایل هیتلر» نوشته شده است.

پلیس می گوید دهها قبر یهودیان در یک منطقه در ایالت ماساچوست آمریکا مورد آسیب قرار گرفتند که در زمره جرم نفرت (به انگلیسی: Hate Crime) قرار می گیرد.

جان رابینسون، سخنگوی اداره پلیس «فال ریور» به هافینگتون پست گفت که روی ۵۹ سنگ قبر با ماژیک سیاه تصاویر صلیب شکسته کشیده شده و عبارت های یهود ‌ستیزانه نوشته شده است؛ و دو سنگ سر قبر نیز واژگون شده اند.

به گزارش سایت بوستون دات کام، در برخی قبرها عبارت «یهودیان را بیرون کنید» ذکر شده است. این قبرستان در سالهای ۱۸۰۰ تأسیس شده و یکی از قدیمی ترین قبرستان های ایالت ماساچوست است.

برخی تحلیلگران نسبت به افزایش یهودستیزی و تنفرپراکنی در جهان هشدار داده اند.

آبان ماه گذشته، در تیراندازی کنیسه پیتسبورگ در ایالت پنسیلوانیای آمریکا دست‌کم ۱۱ نفر کشته و تعدادی مجروح شده‌اند. هفته پیش نیز در نیوزیلند، تیراندازی در دو مسجد ۵۰ کشته برجای گذاشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پنج مسجد در انگلیس آسیب دید؛ مقامات ضد تروریسم بریتانیا بررسی را آغاز کردند

تصویر آرشیوی از مسجدی در بریتانیا

ماموران مبارزه با تروریسم در مرکز انگلیس سرگرم بررسی آسیب های وارد شده به پنج مسجد هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس در روز پنجشنبه اول فروردین، پنجره های مسجدها ظاهرا با پتک شکسته شده است.

این اتفاقات در شهر بیرمنگام واقع در انگلیس رخ داده است که جمعیت قابل توجهی از مسلمانان به ویژه پاکستانی تبارها، در آن زندگی می کنند. بررسی آسیب دیدگی این مساجد در شرایطی صورت می گیرد که یک مهاجم مسلح اخیرا پنجاه نفر را در مسجدی در نیوزیلند به قتل رساند.

وزیر کشور بریتانیا حلمه به مساجد در شهر بیرمنگام را «عمیقا نگران کننده» خوانده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در جشن های سال نو در کابل، چند انفجار به مرگ دست‌کم شش نفر منجر شد

بخش انگلیسی صدای آمریکا - انفجار سه مین در غرب کابل شش کشته و بیش از بیست مجروح به جای گذاشت. این انفجارها در بامداد پنج شنبه همزمان با جشن های نوروزی در نخستین روز سال جدید رخ داد.

سخنگوی پلیس افغانستان به صدای آمریکا گفت ۴ مین در گُل کاری های نزدیک «بیمارستان علی آباد» کار گذاشته شده بود و پلیس بعدتر یکی از آن ها را خنثی کرد.

این منطقه نزدیک مسجد شیعیان موسوم به «زیارتگاه سخی» است که هر سال هزاران نفر برای جشن های نوروزی آن جا گرد هم می آیند.

شاهدان عینی می گویند به آن ها گفته شد به سرعت منطقه را ترک کنند.

نوروز سال گذشته در نزدیکی همین مسجد در کابل ۲۹ نفر کشته و حدود ۵۰ نفر مجروح شده بودند.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، برای نخستین بار طی پنج سال اداره کشور در یک مراسم بزرگ نوروزی در «مزار شریف»، مرکز ولایت بلخ، شرکت کرد. پیشتر معاون رئیس جمهور در این مراسم شرکت کرده بود.

اشرف غنی خطاب به جمعیت کثیر حاضر گفت افغانستان بیش از اکسیژن به صلح نیاز دارد و ابراز امیدواری کرد سال ۱۳۹۸ پیام آور صلح برای کشورش باشد.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور آشتی افغانستان درگیر مذاکراتی با طالبان است تا راه حلی برای پایان دادن به ۱۸ سال مناقشه که به طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا بدل شده است، بیابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سناتور مارک وارنر فرا رسیدن عید نوروز را تبریک گفت

سناتور «مارک وارنر» فرا رسیدن عید نوروز را تبریک گفت و برای تمامی کسانی که نوروز را جشن می‌گیرند، آرزوی بهروزی کرد.

مارک وارنر، سناتور دموکرات از ایالت ویرجینیا در سنای آمریکا است.

پیش از این، دونالد ترامپ رئیس جمهوری و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا عید نوروز را تبریک گفتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

منبع خبری: خلبان پرواز سانحه دیده اتیوپی، دوره تمرینی را تکمیل نکرده بود

بقایای هواپیمای سانحه دیده اتیوپی

کاپیتان پرواز سانحه دیده اتیوپی، پیش از آخرین ماموریت پروازی خود، قادر به تمرین با یک شبیه ساز جدید پرواز هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس هشت نبود.

به گزارش رویترز در روز پنجشنبه اول فروردین، این مطلب را یک خلبان همکار او اعلام کرد.

یارد گتاچیو، خلبان ۲۹ ساله پرواز سانحه دیده خطوط هوایی اتیوپی، قرار بود در پایان ماه جاری میلادی یک دوره یادآوری پرواز را طی کند. با این حال، خطوط هوایی اتیوپی روز پنجشنبه اعلام کرد خلبانان این شرکت دوره های توصیه شده شرکت بوئینگ را که به تایید اداره هوانوردی آمریکا رسیده است، طی کرده اند.

بررسی های مربوط به سقوط هواپیمای شرکت هوایی اتیوپی که ۱۵۷ کشته برجای گذاشت، ادامه دارد. برخی از کارشناسان در گمانه زنی هایی، یک سیستم جدید نصب شده در بوئینگ های مکس را عامل سقوط هواپیمای اتیوپی و هواپیمای مشابه یک شرکت هوایی اندونزی می دانند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

هاآرتص: منابع امنیتی غرب می‌گویند مالزی به مرکزی برای فعالیت‌های ایران تبدیل شده است

عکس از آرشیو

روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز پنجشنبه یکم فروردین در گزارشی گفت مالزی به مرکزی برای تمامی فعالیت‌های برون مرزی ایران تبدیل شده است.

این گزارش نوشته است: ایران پیش از این روی کشورهای آفریقایی متمرکز بود ولی آن را به مالزی منتقل کرده است.

یک مقام امنیتی اسرائیلی به هاآرتص گفته مالزی جایی برای گردشگری و توریسم است ولی بهترین جا برای عوامل اطلاعاتی و برنامه‌ریزی برای ارتباط با اشخاص یا گروه‌هایی است که علیه اسرائیل تخاصم دارند.

این گزارش گفته عواملی از حماس هم در مالزی در کنار عوامل ایران فعال هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه و ارتش اسرائیل عید نوروز را تبریک گفتند

وزارت خارجه و ارتش اسرائیل در صفحه‌های رسمی خود در توئیتر، عید نوروز را تبریک گفتند.


صفحه فارسی وزارت خارجه اسرائیل در پیامی نوشت: «ساعاتی پیش از آغاز سال نو، تبریک‌های گرم ما را از اسرائیل پذیرا باشید. برای شما مردم ایران آرزوی سالی سرشار از شادی، صلح و آزادی داریم. باشد که این سال نو دوستی و صمیمیت میان ملت‌ها را به ارمغان آورده و مردم ایران را به سربلندی و شکوفایی که شایسته آن هستند برساند.»

توئیتر ارتش اسرائیل هم در ویدئویی کوتاه در توئیتر، عید نوروز را تبریک گفت و نوشت برای مردم ایران آرزوی «سالی بهتر» می‌کند. حساب ارتش اسرائیل در یک توئیت جداگانه هم ویدئویی از برخی اعضای ایرانی‌الاصل ارتش اسرائیل منتشر کرد که عید نوروز را جشن گرفته بودند.


چهارشنبه شب به وقت واشنگتن نیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در یک پیام نوروزی به مناسبت سال جدید خورشیدی، ضمن تبریک نوروز با مردم ایران ابراز همبستگی کرد و گفت: «متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی های این ایام باشند. امسال مانند تمام سال‌های چهار دهه گذشته، آنها آمدن بهار را زیر فشار سنگین ظلم رژیم فاسد و بی‌رحم شان تجربه می‌کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا در پیام نوروزی خود گفته بود مردم ایران «به دنبال پس گرفتن تاریخ پرافتخار کشورشان، فرهنگ رسایشان، و جایگاه مشروع شان در جهان هستند. آنها سزاوار حکومتی هستند که پاسخگو باشد و با آنها با احترام و کرامت رفتار کند. با این حال رژیم ایران این اصول را رد می‌کند. در نتیجه زندگی روزمره مردم ایران شوربختانه با مفهموم نوروز در تضاد است؛ نوروزی که به زبان فارسی به معنای "روز نو" است و حامل امید برای روزی است که نیکی بر بدی پیروز شود و غم جایش را به شادی دهد.»

پرزیدنت ترامپ در پیام خود اضافه کرده بود: «من هم به مناسبت جشن نوروز به مردم سراسر جهان می پیوندم و برای تولد دوباره آزادی در ایران دعا می‌کنم. آزادی و عدالت یک روز بر ظلم و ستم غلبه خواهد کرد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در صفحه توئیتر خود «به نمایندگی از مردم آمریکا» نوشت، برای همه کسانی که در آمریکا، ایران و جهان نوروز را جشن می‌گیرند، صمیمانه‌ترین آرزوها را دارم.

وزیر خارجه ایالات متحده با این آرزو که سال جدید خورشیدی سال حیات دوباره و سرشار از سلامتی و کامیابی باشد، در ادامه پیام به دو زبان انگلیسی و فارسی نوشت «نوروز مبارک.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خوان گوایدو از دستگیری رئیس دفتر خود و یک عضو پارلمان خبر داد

خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا روز پنجشنبه یکم فروردین در پیامی در توئیتر و خطاب به مردم ونزوئلا و جامعه جهانی اعلام کرد رئیس دفتر او و یکی از نمایندگان پارلمان از سوی نیروهای امنیتی نزدیک به مادورو، دستگیر شده‌اند.

آقای گوایدو نوشت: «ساعت ۲:۲۴ صبح امروز، نیروهای امنیتی به خانه‌های سرجیو ورگارا نماینده پارلمان و رئیس فراکسیون وی‌پی و رئیس دفترم روبرتو ماررو، یورش برده‌اند. در حال حاضر هم در همان محل به گروگان گرفته‌ شده‌اند.»

وی‌پی، حزب اراده عمومی در ونزوئلا است که حزبی میانه‌گرای سوسیال دموکرات محسوب می‌شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا این یورش‌ها را محکوم کرده و خواستار آزادی سریع روبرتو ماررو شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو دستگیری رئیس دفتر خوان گوایدو را محکوم کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه یکم فروردین و در پیامی در توئیتر، دستگیری رئیس دفتر خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا را محکوم کرد.

آقای پمپئو گفت: «ایالات متحده یورش‌ها از سوی نیروهای امنیتی مادورو و دستگیری روبرتو ماررو، رئیس دفتر رئیس جمهوری موقت خوان گوایدو را محکوم می‌کند. ما خواستار آزادی سریع او هستیم. کسانی که در این کار دست دارند، تمامی پاسخگو خواهند بود.»

آمریکا و حدود ۶۰ کشور جهان ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پروازهای هواپیمایی ماهان به فرانسه لغو می‌شود

شرکت هواپیمایی ماهان ایر از ابتدای ماه آوریل میلادی (۱۲ فروردین) پروازهای خود را به مقصد فرانسه لغو خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از «یکی از کارکنان» این شرکت در تهران نوشته است که به آن‌ها گفته شده پروازهای این شرکت هواپیمایی از ابتدای ماه آوریل به مقصد فرانسه قطع خواهد شد.

دلیل لغو پروازهای این شرکت به فرانسه مسئله «تحریم‌ها» عنوان شده است.

ماهان ایر، دومین شرکت بزرگ هواپیمایی ایران است. این شرکت از سوی ایالات متحده در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است.

پیشتر دولت آلمان نیز مجوز پروزهای شرکت هواپیمایی ماهان را در این کشور لغو کرده بود. آن زمان هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفته بود که لغو پروازهای ماهان برای آلمان به دلیل «مسایل امنیتی» ضروری بود. او گفته بود دلیل این تصمیم حمل تجهیزات جنگی و نیروهای نظامی به سوریه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش پاکستان: مرزبانان ربوده شده ایرانی را آزاد کردیم

عکس از آرشیو

ستاد مشترک ارتش پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای ارتش این کشور در عملیاتی در ایالت بلوچستان، چهار مرزبان ربوده شده ایران را از یک مخفی‌گاه آزاد کردند.

براساس بیانیه ارتش پاکستان این عملیات در نزدیکی مرز این کشور با افغانستان و علیه یک «گروه ممنوع» انجام گرفت. این بیانیه اشاره‌ای به نام این «گروه ممنوع» نکرده است.

گروه جیش العدل مهر ماه سال ۹۷ اعلام کرد در حمله‌ای در نقطه صفر مرزی میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان ۱۲ مرزبان ایران را به «اسارت» گرفته است. کمی بعدتر پنج تن از این مرزبانان آزاد شدند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در ساعت‌های اولیه پنج‌شنبه اول فروردین ۹۸ خبر از آزادی ۴ تن از این مرزبانان داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سلاح‌های نیمه خودکار در نیوزیلند ممنوع شد

چند روز پس از حمله به دو مسجد در نیوزیلند، نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد استفاده از انواع اسلحه‌های نیمه اتوماتیک در این کشور ممنوع است.

به گزارش آسوشیتدپرس، جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند با اشاره به قصد دولت خود برای «سخت‌تر» کردن قوانین مربوط به مالکیت اسلحه در این کشور، گفت از روز ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) «سلاح‌های نیمه خودکاری که در حمله تروریستی روز جمعه استفاده شد،

براساس قوانین جدید قطعه‌هایی که می‌تواند سلاح‌ها را به سلاح‌های نیمه خودکار تبدیل کند هم ممنوع می‌شود.

در حمله به دو مسجد در شهر کراست چرچ در نیوزیلنددر روز جمعه ۲۴ اسفند ماه، ۵۰ نفر کشته و حدود ۴۰ نفر هم زخمی شدند.

در نیوزیلند نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر از مردم مالک اسلحه هستند. جمعیت این کشور حدود ۵ میلیون نفر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرکز آمار ایران: نرخ تورم سال ۹۷ نزدیک به ۲۷ درصد بود

افزایش نرخ تورم خانوارهای ایران

مرکز آمار ایران اعلام کرد در سال ۱۳۹۷ به طور متوسط نرخ تورم در ایران ۲۶.۹ درصد بوده است.

این بالاترین نرخ تورم اعلام شده ایران در پنج سال گذشته است. نرخ تورم اعلام شده در سال ۹۶ از سوی مرکز آمار ۸.۲ درصد اعلام شده بود.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه اسفند ۴۷.۵ درصد و نرخ تورم ماهانه ۳.۹ درصد بوده است.

نرخ تورم نقطه به نقطه بدان معناست که خانواده‌های ایرانی نسبت به اسفند ماه ماه سال گذشته طور متوسط ۴۷.۵ درصد بیشتر برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG