لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

عرب‌های سنی و پیشمرگه‌های کرد عراق منطقه ای را از داعش پس گرفتند


یکی از نیروهای پیشمرگه کرد عراق در حال دیدبانی در حومه مخمور در ۳۰۰ کیلومتری شمال بغداد - آرشیو
یکی از نیروهای پیشمرگه کرد عراق در حال دیدبانی در حومه مخمور در ۳۰۰ کیلومتری شمال بغداد - آرشیو

نیروهای داوطلب سنی عراق با حمایت پیشمرگه های کرد و پشتیبانی هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا موفق شدند روستایی را در شمال این کشور از داعش بازپس بگیرند؛ موفقیتی که می‌تواند نمونه‌ای از همکاری مؤثر نظامی بین گروه‌ها و طوایف مختلف عراقی در نبرد علیه این گروه افراطی باشد.

به گفته فرماندهان نیروهای سنی و کرد، این عملیات، به عنوان بخشی از رشته عملیات پاکسازی منطقه از وجود پیکارجویان افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، صبح روز چهارشنبه در منطقه مخمور واقع در جنوب اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق آغاز شد.

نیروهای کردی عراق تاکنون در مقابله با داعش، موفق به عقب راندن این گروه افراطی سنی به خارج از مرزهای اقلیم کردستان در شمال کشور شده‌اند، اما به منظور پرهیز از بروز هرگونه ابهام از سوی طوایف سنی عراق و پیشگیری از اقدامات احتمالی تلافی جویانه، عملیات خود را در خارج از اقلیم بطور مستقیما دنبال نکرده‌اند.

عرب‌های سنی محلی در مخمور، در چارچوب نیروهای بسیج مردمی موسوم به "حشد الشعبی" تحت آموزش قرار گرفته‌اند. شبه نظامیان حشد الشعبی معمولا نیروهای داوطلب شیعه عراق را شامل می‌شد، اما حیدر العبادی نخست وزیر عراق خواستار حضور نیروهای سنی نیز در این گروه شبه نظامی شده است.

قادر قادر فرمانده نیروهای پیشمرگه کرد با تاکید بر این که این عملیات "با هماهنگی پیشمرگه‌ها و حمایت هواپیماهای ائتلاف با هدف پاکسازی و بازپس‌گیری همه مناطق تحت تصرف ترویست‌ها صورت گرفت،" گفت این حملات در آینده نیز ادامه خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG