لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۰

دیدگاه| اسرائیل، اسد را به ایران در مجاورت مرزهایش ترجیح می‌دهد


گزارشی از توا لازاروف و مایکل ویلنر در وبسایت روزنامه جروسلم پست

اسرائیل آماده حمایت از بازگشت نیروهای دولتی سوریه به مرز شمالی اش در ازای بیرون راندن حزب الله و ایران از محدوده ۷۰ تا ۸۰ کیلومتری آن منطقه است.

روز پنج شنبه، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، سفر کوتاه و سریعی به روسیه داشت تا یک توافق بر سر بیرون راندن ایران از جنوب سوریه شامل توافقی با ایالات متحده و اردن را به بحث و گفتگو بگذارد. پادشاهی هاشمی اردن نگرانی مشابهی درباره مرزهایش با سوریه دارد.

از منظر اسرائیل این نخستین گام به سوی برچیده شدن کامل نیروهای ایران و دست نشانده هایش از سوریه است.

سفر وزیر دفاع اسرائیل به روسیه، پس از تماس تلفنی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، انجام گرفت.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، پیش از این دیدار خواسته بود نیروهای غیر سوری در اسرع وقت مرز جنوبی سوریه را ترک کنند.

واشنگتن نگران است که قصد واقعی مسکو در دعوت از ایران به ترک جنوب سوریه فشاری بر دولت ترامپ برای خروج نیروهای آمریکا از آن کشور باشد. چنین تحرکی روسیه را به تنها بازیگر مقتدر در سوریه بدل می کند.

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، در مصاحبه ای با «راشیا تودی» از ترامپ خواست نیروهایش را از آن کشور خارج کند: «آمریکایی ها باید بروند. آن ها یک طوری خواهند رفت.»

ظاهرا توافق روسیه با اسرائیل شامل درخواست مسکو از آمریکا برای ترک سوریه ضمن خروج ایران از آن کشور است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG