لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۸

نتانیاهو: غرب به «معامله به هرقیمت» با ایران تن ندهد


نتانیاهو: برداشتن تحریم ها در حالی که ایران ظرفیت غنی سازی هسته ای خود را در اختیار دارد نه فقط اسرائیل، بلکه همه جهان را به خطر می اندازد.

مذاکرات بین شش قدرت عمده جهان و ایران روز شنبه در ژنو بدون امضای توافق نامه ای به پایان رسید. با این حال رهبران غربی می گویند این مذاکرات فاصله های میان دو طرف را از بین برده است. دوربعدی مذاکرات برای ده روز بعد در ۲۰ نوامبر تعیین شده است. اما این مذاکرات زنگ های خطر را برای اسرائیل به صدا در آورده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، به غرب هشدار داد که از امضای هرگونه موافقت نامه ای با ایران که ظرفیت تولید سلاح اتمی آن کشور را دست نخورده باقی بگذارد، خودداری کنند.

او همچنین به کابینه خود گفت که مفاد توافق نامه ای که دردست مذاکره است، از ایران نمی خواهد که «حتی یکی از سانتریفوژهای خود را ازبین ببرد». او این توافق نامه را «خطرناک و بد» توصیف کرد.

نتانیاهو همچنین از گفت و گوهای تلفنی خود در روزهای پایانی هفته با باراک اوباما، و نیز با رهبران بریتانیا، فرانسه، روسیه، و آلمان خبر داد.

اوگفت:« از آن ها پرسیدم چه عجله ای دارید؟». به گفته نتانیاهو، او در این گفت و گوها به رهبران پنج کشور گفته است برداشتن تحریم ها در حالی که ایران همچنان ظرفیت غنی سازی هسته ای خود را در اختیار دارد نه فقط اسرائیل، بلکه همه جهان را به خطر می اندازد.

ایران می گوید که برنامه اتمی خودرا برای هدف های صلح آمیز می خواهد. اما اسرائیل بیم از آن دارد که جمهوری اسلامی ایران دست به تولید سلاح اتمی برای نابود کردن دولت یهودی بزند. اسرائیل بارها هشدار داده است که اگر از دیپلماسی کاری پیش نرود، خود رأساً به تأسیسات هسته ای ایران حمله خواهد کرد.

نتانیاهو همچنین گفت که قدرت های غربی عزم ایجاد تفاهم با ایران دارند اما از آنها خواست برای این کار تن به « معامله به هرقیمتی» ندهند.

او افزود که جامعه بین المللی باید تحریم های ایران را حفظ کند و تا زمان دستیابی به «توافقی خوب با شرایط بهتر» دست نگه دارد.
XS
SM
MD
LG