لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۱

حمایت اوباما از کاهش تحریمهای ایرانهمزمان با تشدید مذاکرات ژنو میان قدرتهای ششگانه غربی با ایران، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفت به منظور حل مشکل برنامه اتمی ایران که یک دهه به درازا کشیده است، از کاهش تحریمهای اقتصادی علیه ایران حمایت می کند.

آقای اوباما گفت: ما می توانیم تا حد متعادلی (از تحریم های ایران) بکاهیم، ولی ساختار تحریم ها بر سر جای خود باقی خواهد ماند، تحریم های اساسی بر جای خود باقی اند؛ بنابراین، در طول ۶ ماه مذاکرات که سعی می کنیم مسائل مهمتر را حل کنیم، هرگاه آنها کنار کشیدند، و یا نتوانستند ادامه دهند، یا خواهان پیشروی و اتمام کار نبودند، تا به ما اطمینان دهند که قصدشان تولید سلاح هسته ای نیست، ما می توانیم آن (تحریمها) را سر جایشان برگردانیم.

مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ سخت و پیچیده توصیف شده، و کاخ سفید در ابعاد کلی تر، یک رویکرد «احتمالی» مرحله به مرحله در مورد پرونده اتمی ایران را بررسی می کند.
سخنگوی کاخ سفید نیز توضیحاتی دراین باره داده است.
جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت اولین گام می تواند برنامه اتمی ایران را از پیشروی موقتا متوقف کند و احتمالا بخشی از آن را نیز به عقب برگرداند.

جی کارنی گفت: اولین گام آن بخش از فعالیت های هسته ای ایران را که بیش از همه جلو رفته است، هدف قرار می دهد و شفافیت را بیشتر می کند، تا ایران نتواند از مذاکرات به عنوان پوششی برای پیشبرد برنامه اتمی خود استفاده کند، تا در هنگامی که ما مذاکرات برای یک توافق جامع تر را انجام خواهیم داد برای فعالیت اتمی خود زمان و فضا ایجاد کند.

سخنگوی کاخ سفید می گوید در ازای آن، گروه ۱+۵ برخی از تحریم ها را به طور برگشت پذیر، محدود، و هدفمند بر می دارد. تحریم هایی که برداشته می شوند، ساختار اصلی تحریم ها را تحت تاثیر قرار نمی دهد. تحریم های که برداشته می شود را می توان سریع دوباره اعمال کرد، نظیر تحریم های مالی. اگر ایران به تعهدات خود عمل نکند، و یا به طور معنا دار و قابل تاییدی ثابت نکند که برنامه اتمی اش صرفا صلح آمیز است، تحریم ها می تواند دوباره افزایش یابد.

جی کارنی همچنین به فشار کنگره اشاره کرد. لایحه پیشنهادی یک سناتور جمهوری خواه در صورت تصویب باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تا زمانی که ایران با پایان دادن به غنی سازی اورانیوم موافقت نکند، از برداشتن هرگونه تحریم علیه ایران منع می کند.

جی کارنی گفت قانونگذاران باید همچنان اجازه دهند که یک وقفه در تعیین تحریم های جدید ایجاد شد تا به گروه ۱+۵ اجازه دهند از پتانسیل مذاکرات بهره مند شود.

رهبر سناتور های دموکرات، هری رید به یک کمیته مهم مجلس سنا اجازه داده است زمانی که مذاکرات فعلی با ایران در ژنو پایان یافت، بسته تحریم های جدید علیه ایران را طراحی کند.

مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل جمهوری خواهان است، ژوییه گذشته اقدامی را تصویب کرد که امکان تحریم های جدیدتر علیه ایران را فراهم می کند، اما مجلس سنا که تحت کنترل دموکرات ها است اقدام مشابهی نکرده است.

جی کارنی موضع کاخ سفید را تکرار کرد که فرقی بین آمریکا و اسرائیل در مورد بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح اتمی نیست.

زمانی که از سخنگوی کاخ سفید سوال شد آیا باراک اوباما به دنبال تایید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پیش از اعلام هرگونه توافق با ایران خواهد بود یا خیر گفت که هر دو به طور مرتب درباره ایران گفتگو می کنند.

جان مککین سناتور جمهوری خواه نیز که اخیرا با باراک اوباما صحبت کرده یکی از قانونگذارانی است که با کاهش فشار های اقتصادی بر ایران مخالف است.
XS
SM
MD
LG