لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۹

دومین روز حملات گسترده موشکی و پهپادی حزب‌الله به اسرائیل؛ پرواز جت‌های اسرائیلی بر فراز لبنان


آرشیو
آرشیو

حزب الله لبنان روز پنجشنبه حمله موشکی و پهپادی گسترده‌ای را علیه اسرائیل انجام داد. این گروه همچنین تهدید کرد که به انتقام کشته شدن یکی از فرماندهان ارشد خود، به اهداف جدیدی در اسرائيل حمله خواهد کرد.

در پی افزایش تنش‌ها و احتمال وقوع یک جنگ همه‌جانبه میان اسرائيل و حزب‌الله شماری از کشورها از شهروندان خود خواسته‌اند هر چه سریعتر از لبنان خارج شوند.

به گزارش رویترز برای دومین روز پیاپی صدای غرش هواپیماهای جنگنده بر فراز بیروت و دیگر مناطق لبنان مردم را به وحشت انداخت. خبرگزاری ملی لبنان گزارش داد که جت‌های اسرائیل دیوار صوتی را در چندین منطقه از لبنان شکستند.

حزب الله اعلام کرد در واکنش به کشته شدن محمد ناصر، از فرماندهان ارشد میدانی حزب الله در جنوب لبنان، ۱۰ سایت نظامی اسرائیل را با بیش از ۲۰۰ راکت و چندین پهپاد مورد حمله قرار داده است.

ناصر یکی از بلندپایه‌ترین فرماندهان حزب‌الله بود که روز چهارشنبه ۱۳ تیر در حمله اسرائیل کشته شد. حزب‌الله روز چهارشنبه هم اعلام کرد چندین راکت دیگر را به اسرائيل شلیک کرده است.

ارتش اسرائیل اعلام کرد حدود ۲۰۰ پرتابه و بیش از ۲۰ هدف هوایی مشکوک در حال عبور از لبنان به خاک اسرائیل شناسایی شد که تعدادی از آنها را پدافند هوایی و جت‌های جنگنده اسرائیل رهگیری کرد.

سازمان آمبولانس اسرائیل اعلام کرد که هیچ تلفاتی گزارش نشده است. ارتش اسرائیل گفت که برخی از پهپادها و ترکش‌های رهگیری شده باعث آتش‌سوزی شد.

در همین حال ارتش اسرائيل گفت به تاسیسات نظامی حزب‌الله در دو روستا در جنوب لبنان حمله کرد.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائيل، روز چهارشنبه در تهدیدی علیه حزب‌الله گفت اگر واقعیت اسرائيل را مجبور به جنگ کند، کشورش می‌داند چگونه بجنگد.

XS
SM
MD
LG