لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

حمله اسرائیل به خانه یک رهبر ارشد حماس پس از شکست آتش بس


 محمود الزهار، از رهبران ارشد حماس
محمود الزهار، از رهبران ارشد حماس

یک روز پس از پذیرش طرح مصر برای آتش بس با شبه نظامیان در غزه و توقف موقت حملات به این منطقه، اسرائیل روز چهارشنبه به حملات هوایی به نوار غزه ادامه داد. گروه حماس پیش از آغاز حملات اسرائیل اعلام کرده بود که طرح آتش بس را نمی پذیرد.

اسرائیل روز چهارشنبه خانه چندین مقام حماس در غزه را هدف قرار داد. هواپیماهای اسرائیل اوایل روز چهارشنبه چندین خانه از جمله خانه محمود الزهار، از رهبران ارشد حماس را هدف قرار دادند.

حملات هوایی اسرائیل در ساعات اولیه روز چهارشنبه دست کم سه نفر را در مناطق فلسطینی کشت. مقامات فلسطینی می گویند ۲۰۴ نفر از آغاز علمیات اسرائیل برای پایان دادن به حملات راکتی حماس که هفته گذشته آغاز شد، کشته شده اند.

یک اسرائیلی نیز در این درگیری ها کشته شده است.

پیش از آغاز حملات، ارتش اسرائیل به ده ها هزار شهروند شمال غزه هشدار داد «نزدیک حماس امن نیست» و گفت این پیام تلاشی برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان است.

ارتش اسرائیل به ساکنان شمال غزه گفته تا «اطلاع ثانوی» خانه هایشان را ترک کنند. در یک برگه «نیروهای دفاعی اسرائیل» نوشته شده هر کس منطقه را ترک نکند، فورا جان خود و اعضای خانواده اش را به خطر انداخته است.

حماس به ساکنان غزه گفته است به هشدارهای اسرائیل توجه نکنند و آنها را «جنگ روانی» توصیف کرده است.

یک سخنگوی محمود عباس، رئیس تشکیلات فلسطینی گفت او می خواهد روز چهارشنبه به مصر برود و با عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری درباره چگونگی اجرای طرح آتش بس پیشنهادی مصر که قرار بود از روز سه شنبه اجرا شود، گفتگو کند.

جنبش فتح، به رهبری آقای عباس، و گروه حماس، ماه گذشته میلادی یک دولت وحدت ملی تشکیل دادند، با این اقدام کرانه باختری و نوار غزه که توسط فتح و حماس به صورت جداگانه اداره می شدند، توسط یک تشکیلات اداره می شود.

ارتش اسرائیل روز سه شنبه پس از توافق با طرح پیشنهادی مصر برای آتش بس، به مدت شش ساعت از شلیک به غزه خودداری کرد. اما پس از آنکه شبه نظامیان غزه حدود ۵۰ راکت به اسرائیل شلیک کردند، به حملات خود ادامه داد. ارتش اسرائیل گفت در مجموع ۱۵۵ راکت روز سه شنبه از غزه به اسرائیل شلیک شد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه گفت ترجیح می دهد که درگیری از طریق «دیپلماتیک» حل و فصل شود، اما اقدامات حماس «گزینه ای جز گسترش و تشدید عملیات علیه آن نمی گذارد.»

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید نگرانی خود را در مورد غیرنظامیانی که کشته و یا زخمی می شوند ابراز کرد و گفت آمریکا بر این عقیده است که غیرنظامیان بسیار زیادی به خاطر خشونت ها در منطقه کشته شده اند. او تاکید کرد که شلیک راکت توسط حماس و دیگر گروه ها باید متوقف شود.

XS
SM
MD
LG