لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

موافقت اسرائیل با طرح مصر برای آتش بس با حماس


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه در جلسه ای با کابینه امنیتی خود پیشنهاد مصر برای آتش بس با حماس را بررسی کرد. پیش از آغاز این جلسه، حماس طرح آتش بس را رد کرد و گفت چنین طرحی معادل تسلیم شدن است.

بر اساس گزارش ها اسرائیل با طرح آتش بس مصر موافقت کرده است.

طرح مصر شامل آتش بس موقت از روز سه شنبه، و به دنبال آن آغاز مذاکرات میان دو طرف در قاهره طی دو روز است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اواخر روز دوشنبه در یک ضیافت شام به مناسبت ماه رمضان گفت از پیشنهاد مصر دلگرم شده است و افزایش تنش ها به نفع هیچکس نیست.

آقای اوباما گفت: «من به روشنی می گویم که هیچ کشوری نمی تواند پرتاب بدون هدف راکت به سمت شهروندانش را تحمل کند. و ما خیلی شفاف بوده ایم که اسرائیل حق دارد از خود مقابل آنچه من حملات غیر قابل توجیه حماس می دانم، دفاع کند. همزمان، علاوه بر بحران انسانی درغزه که ما برای کاهش آن طولانی و سخت کار کرده ایم، مرگ و جراحت فلسطینی های غیرنظامی یک فاجعه است، و به این دلیل است که ما بر حفاظت از غیرنظامیان، جدا از اینکه آنها چه کسانی هستند و کجا زندگی می کنند، تاکید کرده ایم.»

طرح آتش بس مصر یک هفته پس از آغاز حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه ارائه می شود. اسرائیل می گوید در واکنش به حملات سنگین راکتی حماس اقدام به حملات هوایی کرده است.

مقامات پزشکی فلسطینی می گویند ۱۸۵ نفر از جمله ده ها غیر نظامی در حملات اسرائیل کشته شده اند. حملات راکتی حماس به اسرائیل کشته ای برجای نگذاشته است. سیستم دفاع موشکی اسرائیل موسوم به «گنبد آهنین» ده ها راکتی که از نوار غزه به سمت مناطق پر خطر می رفته را عمدتا در هوا نابود کرده است.

مصر معمولا در درگیری های اسرائیل با حماس نقش میانجی را بازی می کند. این کشور در سال ۲۰۱۲ به ریاست جمهوری محمد مرسی نیز آتش بسی را میان اسرائیل و حماس برقرار کرد.

روز دوشنبه ارتش اسرائیل گفت یک هواپیمای بدون سرنشین که از غزه وارد اسرائیل شده بود را بر فراز اشدود که تقریبا وسط فاصله تل آویو با نوار غزه قرار دارد، سرنگون کرد.

XS
SM
MD
LG