لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

کاخ سفید: اسرائیل برای حفاظت از غیرنظامیان در غزه تلاش می‌کند


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید.
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید.

یک مقام ارشد کاخ سفید می گوید او معتقد است اسرائیل «تلاش می‌کند» تلفات غیرنظامیان در غزه را به حداقل برساند.

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، ضمن اشاره به انتشار نقشه‌ای توسط ارتش اسرائیل از مکان‌هایی که فلسطینی‌های غزه می‌توانند در آنها ایمن باشند گفت: «ما معتقدیم که اسرائیل پیام‌های ما را برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان پذیرا بوده‌ است.» او افزود: «ارتش‌های مدرن زیادی وجود ندارند که چنین قابلیتی داشته باشد... بنابراین آنها تلاش می‌کنند.»

او همچنین تاکید کرد که اطلاعات آمریکا از طرح‌های مخفی و پیشرفته حماس برای «حمله وحشیانه» ۱۵ مهر به اسرائیل که منجر به جنگ شد، بی‌اطلاع بوده است.

حماس در حملات ۱۵ مهر به اسرائیل دستکم ۱۲۰۰ نفر اکثراً غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر از جمله کودکان، زنان و سالمندان را گروگان گرفت که هنوز از سرنوشت بسیاری از آنها خبری نیست.

جامعه جهانی از جمله ایالات متحده، کانادا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، اسرائیل حماس را یک سازمان تروریستی معرفی کرده‌اند.

اسرائیل پس از نقض توافق آتش‌بس توسط حماس و آغاز حملات هوایی و توپخانه‌ای به خان یونس در جنوب غزه به ساکنان منطقه هشدار داده بود به مناطق ایمن بروند.

اعلامیه‌هایی که از هواپیماهای اسرائیل در نواحی شرقی شهر اصلی جنوبی خان یونس ریخته شد به ساکنان چهار شهر دستور تخلیه داده شد اما نه به مناطق دیگر خان یونس مانند گذشته، بلکه به سمت جنوب، به شهر شلوغ رفح در مرز مصر.

در اعلامیه‌هایی که به زبان عربی نوشته شده است، آمده است: «شما باید فوراً تخلیه کنید و به پناهگاه‌های منطقه رفح بروید. خان یونس یک منطقه جنگی خطرناک است. به شما هشدار داده شده است.«

اسرائیل همچنین لینکی به نقشه‌ای را منتشر کرد که نشان می‌دهد غزه به صدها منطقه تقسیم شده است و گفت که از آن در آینده برای اطلاع‌رسانی درباره مناطق ایمن استفاده خواهد شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در سومین سفرش به اسرائیل گفت: «ما این ضرورت را روشن کردیم که قبل از انجام هر گونه عملیاتی در جنوب غزه، یک طرح روشن وجود داشته باشد که به حفاظت از غیرنظامیان و همچنین حفظ و تداوم کمک‌های بشردوستانه به غزه اهمیت می‌دهد.» او تاکید کرد: «دولت اسرائیل با این رویکرد موافق است.»

XS
SM
MD
LG