لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

خودداری آمریکا از اظهار نظر درباره «افزایش دقت حملات اسرائیل»؛ تأکید بر مسئولیت حماس در شکست آتش‌بس


هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، از اظهار نظر درباره این که آیا ایالات متحده شاهد افزایش دقت عملیات اسرائیل علیه حماس پس از پایان آتش‌بس بوده خودداری کرد.

جان کربی در عین حال تأکید کرد که مقامات اسرائیلی پیش از این اعلام کرده بودند که قصد دارند بلافاصله پس از پایان آتش‌بس، عملیات خود علیه حماس را از سر بگیرند.

به گزارش سی‌ان‌ان، کربی ضمن اشاره به اختیار تام اسرائیل در تصمیم‌گیری‌های خود، بر اهمیت رعایت قوانین جنگی، کاهش تلفات غیرنظامیان و دقت در هدف‌گیری تأکید کرد.

او گفت: «اسرائیلی‌ها به صراحت اعلام کرده بودند که بدون وقفه، قرار است عملیات علیه حماس را از سر‌گیری کنند و ما معتقدیم که آن‌ها از حق و مسئولیت کامل برای انجام عملیات علیه حماس برخوردارند.»

جان کربی درباره ادعای وزارت بهداشت غزه( تحت کنترل حماس) مبنی بر مرگ بیش از ۱۰۰ فلسطینی پس از پایان آتش‌بس اظهار نظر نکرد و تنها موضع اسرائیل در مورد از سرگیری عملیات علیه حماس را بازگو کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز پیش‌تر بر مسئولیت اسرائیل برای به حداقل رساندن تلفات غیرنظامیان در حین انجام عملیات تاکید کرده بود.

ساعاتی پیش جروزالم‌پست نیز نوشت، کاخ سفید روز جمعه حماس را به دلیل عدم تمدید آتش‌بس بشردوستانه در غزه مقصر دانست و گفت که گروه تروریستی فلسطینی نتوانسته لیستی از گروگان‌ها را تهیه کند که امکان تمدید توقف را فراهم آورد.

جان کربی گفت: این حماس بود که موجب پایان یافتن وقفه شد و مسئولیت آن بر عهده این گروه است.

به گفته مقامات اسرائیلی، در مجموع، حماس در جریان حمله ۱۵ مهر که در آن حدود ۱۲۰۰ اسرائیلی و خارجی کشته شدند، حدود ۲۴۰ نفر را، از جمله کودکان، زنان و سالمندان گروگان گرفت.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها گروه حماس مورد حمایت جمهوری اسلامی را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG