لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۹

سازمان ملل برای تأمین نیازهای فوری ساکنان غزه، ۱.۲ میلیارد دلار کمک می‌خواهد


تعداد آوارگان در غزه به نزدیک به ۱.۵ میلیون تن یا حدود ۷۰ درصد جمعیت غزه رسیده است.
تعداد آوارگان در غزه به نزدیک به ۱.۵ میلیون تن یا حدود ۷۰ درصد جمعیت غزه رسیده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید درخواست اولیه خود را برای کمک به غیر نظامیان فلسطینی در نوار غزه، بیش از چهار برابر خواهد کرد و به حدود ۱.۲ میلیارد دلار خواهد رساند.

درخواست جدید صرف تأمین غذا، آب، مراقبت‌های بهداشتی، سرپناه، خدمات بهداشتی و سایر «اولویت‌های ضروری» خواهد شد.

ینس لارک، سخنگوی این دفتر، گفت که تنها یک چهارم درخواست فعلی به مبلغ ۲۹۷ میلیون دلار، توسط کشورها و اهداکنندگان به رهبری ایالات متحده، که ۲۴ میلیون دلار پرداخت کرده، تأمین شده است.

او روز جمعه ۱۲ آبان، به خبرنگاران در ژنو گفت که تعداد آوارگان در غزه به نزدیک به ۱.۵ میلیون تن یا حدود ۷۰ درصد جمعیت غزه رسیده است.

دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد می‌گوید نزدیک به ۷۰۰ هزار تن در حدود ۱۵۰ مرکز وابسته به سازمان ملل متحد پناه گرفته‌اند که بیش از چهار برابر ظرفیت مورد نظر آنها است.

این به این معنی است که در برخی از پناهگاه‌ها با مساحت ۴۰ تا ۶۰ متر مربع تا ۲۴۰ تن زندگی می‌کنند.

به گزارش آسوشیتدپرس، صدها هزار فلسطینی با وجود درخواست‌های مکرر اسرائیل برای تخلیه هنوز در شمال غزه هستند و بسیاری از آنها امیدوار هستند که در مراکز سازمان ملل متحد در امنیت باشند.

با این حال، فیلیپ لازارینی، دبیر کل آژانس پناهندگان فلسطینی سازمان ملل متحد، اعلام کرد که چهار مدرسه سازمان ملل در شمال غزه که تبدیل به سرپناه شده بودند، هدف قرار گرفتند و ۲۴ تن در جریان آن کشته شدند.

حملات اسرائیل به غزه پس از آن آغاز شد که بیش از ۱۴۰۰ تن عمدتاً غیرنظامیان در حملات حماس کشته شدند.

وزارت بهداشت غزه تحت کنترل حماس اعلام کرد که بیش از ۹ هزار فلسطینی در درگیری‌های جاری کشته شده‌اند که بیشتر آنها، زنان، نوجوانان و کودکان هستند.

در مقابل، اسرائیل، حماس را متهم به استفاده از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی کرده است.

اسرائیل، این گروه را که توسط آمریکا و برخی‌ کشورها به عنوان یک گروه تروریستی معرفی شده است، متهم می‌کند که شبکه گسترده‌ای از تونل‌ها در زیر غزه از جمله در زیر برخی از بیمارستان ها دارد که گمان می‌رود در آن تسلیحات، مواد غذایی، تجهیزات دیگر ذخیره شده است.

XS
SM
MD
LG