لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۴

وزیر خارجه اسرائیل خبر پذیرش آتش‌بس با حماس را رد کرد


برادر و خواهر فلسطینی در حال بررسی خانه خود در غزه که پس از برخورد موشک، به ویرانه‌ای تبدیل شده است – ۲۶ تیر ۱۳۹۳
برادر و خواهر فلسطینی در حال بررسی خانه خود در غزه که پس از برخورد موشک، به ویرانه‌ای تبدیل شده است – ۲۶ تیر ۱۳۹۳

ساعاتی پس از آن که رسانه‌ها روز پنجشنبه از موافقت اسرائیل و حماس برای برقراری یک آتش‌بس موقت خبر دادند، وزیر امور خارجه اسرائیل اعلام کرد آن کشور به توافق جامعی با گروه حماس در زمینه برقراری آتش‌بس درغزه نرسیده است.

گزارش‌های اولیه در روز پنجشنبه از موافقت اسرائیل و حماس با درخواست سازمان ملل متحد برای برقراری یک آتشبس موقت ۵ ساعته در غزه خبر داده بودند و به نقل از یک مقام اسرائیلی گفته شده بود که آتش‌بس از بامداد جمعه به اجرا در خواهد آمد. اما ساعاتی بعد، آویگدور لیبرمن در سخنانی در میان گروهی از دیپلمات‌ها، این گزارش‌ها را رد کرد. حماس نیز اعلام کرد چنین توافقی صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز هزاران فلسطینی پس از انتشار خبر پذیرش آتش‌بس وقت، با استفاده از فرصت پدید آمده به مغازه‌ها و بانک‌ها برای انجام امور روزانه خود هجوم بردند.

با این حال، در جریان آرامش نسبی که روز پنجشنبه برقرار بود، ارتش اسرائیل گفت سه گلوله خمپاره که از نوارغزه پرتاب شده بود در فضای باز در اشکلون در جنوب اسرائیل فرود آمد. نیروهای اسرائیل نیز اقدام به شلیک خمپاره به داخل سرزمین‌های فلسطینی کردند.

همچنین، به گزارش رویترز، چند ساعت پیش از برقراری این آتش‌بس که با اهداف انسان‌دوستانه پیشنهاد شد، ۱۳ فلسطینی مسلح از طریق تونلی وارد جنوب اسرائیل شدند. اما پیش از آن که دست به حمله بزنند، یک هواپیمای اسرائیلی آنها را شناسائی کرد و مورد هدف قرار داد. دست کم یک نفر در جریان این عملیات کشته شد.

مسئولان بیمارستانی طرف فلسطینی می‌گویند از هنگام آغاز عملیات برای متوقف کردن موشک‌پرانی از جانب غزه به داخل اسرائیل، تاکنون ۲۲۷ نفر کشته شده‌اند.

ارتش اسرائیل همچنین روز پنجشنبه گفت ساکنان چند منطقه در حومه شهر غزه، پس از پایان آتش‌بس، بخاطر ایمنی خود، نباید به خانه‌هایشان باز گردند.

اسرائیل هشدار داده بود اگر شبه نظامیان غزه هنگام آتش‌بس اقدام به پرتاب راکت کنند، واکنش نشان خواهد داد. پیش از اعلام آغاز آتشبس در روز پنجشنبه، اسرائیل به ۳۷ هدف در غزه حمله هوایی کره بود.

در جریان حملات هوایی اسرائیل به غزه در روز چهارشنبه، چهار کودک در حالی که در ساحل مشغول بازی بودند، کشته شدند. دوربین‌های شبکه‌های تلویزیونی تصاویر آن صحنه که گلوله ها به ساحل برخورد می‌کرد را ضبط کردند و در آن بچه‌ها سعی می‌کردند از آن محل فرار کنند.

مسئولان اسرائیلی مرگ این چهار کودک را «غم انگیز» توصیف کردند و گفتند در این مورد تحقیق خواهند کرد؛ اسرائیل می‌گوید شبه‌نظامیان حماس عمداً از مناطقی که غیرنظامیان در آن هستند، راکت پرتاب می‌کنند و از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کنند و از این رو، حماس را به «جنایات جنگی» متهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG