لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه روز پنجشنبه ادامه یافت


بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از اسرائیل و فلسطینی ها خواست تا حداکثر خویشتنداری ممکن را از خود نشان دهند و به مذاکرات واقعی صلح بازگردند. او روز پنجشنبه در یک جلسه فوری شورای امنیت بحران تازه خاورمیانه را مطرح می کند.

درخواست بان کی مون در شرایطی مطرح می شود که حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه که می گوید برای متوقف کردن پرتاب راکت ها از سوی شبه نظامیان حماس به خاک اسرائیل است، روز پنجشنبه نیز ادامه یافت. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز وعده افزایش حملات به «حماس و سازمان های تروریستی در غزه» را داده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد روز چهارشنبه بیشتر وقت خود را به گفتگوی تلفنی با رهبران جهان و منطقه پرداخت و سعی کرد بحران اخیر میان اسرائیل و فلسطینی ها را محدود کند.

بان کی مون گفت موج جدید خشونت ها، یکی از مهمترین آزمون هایی است که منطقه در سالیان اخیر با آن مواجه بوده است. او گفت خطر افزایش بیشتر خشونت ها واقعی است و غزه، و کل خاورمیانه نمی تواند شاهد یک جنگ تمام عیار دیگر باشد.

دبیرکل سازمان ملل متحد پرتاب راکت ها از سوی شبه نظامیان اسلامگرای حماس به اسرائیل را محکوم کرد و از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل خواست به تعهدات بین المللی برای مراقبت از غیرنظامیان احترام بگذارد.

او گفت جان غیرنظامیان بیگناه بیشماری، و همچنین خودِ صلح خاورمیانه در خطر است.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه به نقل از مقامات فلسطینی گزارش داد که هشت نفر از اعضای یک خانواده از جمله پنج کودک در یک حمله هوایی اسرائیل که پیش از طلوع آفتاب صورت گرفت، کشته شدند. این مرگبارترین حمله هوایی به نوار غزه از زمان آغاز عملیات «لبه محافظ» اسرائیل در روز سه شنبه بوده است.

در حمله پنجشنبه، به گفته مقامات وزارت بهداشت فلسطینی، دست کم دو خانه در خان یونس، واقع در جنوب غزه ویران شد و هشت نفر کشته شدند. در یک حمله دیگر اسرائیل در همین روز یک خودرو در شهر غزه مورد هدف قرار گرفت و سه نفر کشته شدند.

رویترز گزارش داده که شبه نظامیان در نوار غزه نیز به پرتاب راکت به شهرهای اسرائیل ادامه دادند.

اسرائیل می گوید شبه نظامیان غزه بیش از ۲۰۰ راکت به اسرائیل پرتاب کرده اند که برخی از آنها به عمق اسرائیل برخورد کرده است.

راکت های پرتاب شده از نوار غزه مجروحیت جدی بر جای نگذاشته است اما باعث فلج شدن فعالیت های تجاری در مناطق جنوبی اسرائیل شده و صد ها هزار نفر را نیز راهی پناهگاه ها کرده است. روز چهارشنبه یک راکت به حومه حیفا برخورد کرد.

ارتش اسرائیل گفته است از زمان آغاز عملیات «لبه محافظ» در روز سه شنبه ۷۵۰ محل حماس را بمباران کرده است، از جمله چندین سایت پرتاب کننده راکت و چند خانه اعضای ارشد حماس. اسرائیل این ساختمان ها را مراکز فرماندهی حماس توصیف کرد. فلسطینی ها می گویند اسرائیل بیش از ۷۰ خانه را هدف قرار داده است.

از زمان آغاز «لبه محافظ» تاکنون دست که ۷۲ فلسطینی کشته شده اند.

رسانه های اسرائیل می گویند «گنبد آهنین»، سیستم پدافند راکتی اسرائیل، راکت هایی که احتمال برخورد آنها به مناطق پر خطر می رود را هدف قرار داده است. برخی از راکت های حماس به مناطقی در اسرائیل برخورد کرده اند که خسارت مالی و جانی به دنبال نداشت.

شاخه نظامی حماس روز پنجشنبه گفت بامداد این روز ۸ راکت به اسرائیل پرتاب کرده است. از این تعداد دو راکت به تل آویو پرتاب شد که شاهدان گفتند گنبد آهنین آن راکت ها را نابود کرد. شبه نظامیان غزه همچنین گفتند که به سمت قایق های نظامی اسرائیل که به مناطق ساحلی شلیک می کردند، خمپاره و راکت پرتاب کرده اند.

حمود عباس، رهبر فلسطینیان در کرانه باختری که مورد حمایت غرب است، گفته حمله اسرائیل علیه حماس یا جناح دیگری نیست، بلکه به گفته او این جنگ علیه مردم فلسطینی است. پس از سال ها دشمنی میان حماس و تشکیلات خودگردان فلسطینی، محمود عباس و حماس در ماه آوریل بر سر شراکت قدرت به توافق رسیدند.

اسرائیل حماس را عامل قتل اخیر سه نوجوان اسرائیلی ربوده شده معرفی کرده که اجسادشان بعدا پیدا شد. مقامات اسرائیل وعده داده بودند که حماس بهای سنگینی برای قتل سه نوجوان خواهد پرداخت.

XS
SM
MD
LG